Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Monday, August 8, 2022

Wyniesione na ołtarze

We wrocławskiej katedrze odbyła się niedawno uroczysta beatyfikacja dziesięciu elżbietanek zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Najmłodszą spośród nich była 29-letnia siostra Paschalis Jahn, pochowana w czeskim Sabotinie, do dziś nazywana przez miejscowych Białą Różą.


Proces beatyfikacyjny dziesięciu sióstr elżbietanek rozpoczął się 25 listopada 2011 r., a zakończył się cztery lata później we Wrocławiu. 19 czerwca 2021 r. papież Franciszek ogłosił dekret o męczeństwie siostry Paschalis i pozostałych elżbietanek. W zeszłym roku we wrocławskiej katedrze można było oglądać wystawę poświęconą życiu i męczeńskiej śmierci sióstr. 10 wyniesionych na ołtarze zakonnic to siostry: Paschalis, zastrzelona w Czechach, Edelburgis, Adela (razem podopiecznymi zginęła w Godzieszowie), Sabina (zastrzelona w Lubaniu), Acutina (zginęła w Krzydlinie Wielkiej, chroniąc przed zgwałceniem dziewczęta powierzone jej opiece), Adelheidis, Melusja (zabita, gdyż broniła młodej dziewczyny przed zgwałceniem), a także siostry Sapientia i Felicitas, które poświęciły swoje życie w obronie innych sióstr, oraz siostra Rosaria, ofiara gwałtu zbiorowego, następnie zastrzelona.

Niemieckie zakonnice zostały zamordowane w okresie między lutym a majem 1945 r. w różnych miejscowościach na Śląsku i w Czechach.
Źródło: Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiet

Beatyfikacyjnej mszy świętej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Teraz, gdy ich świętość została uznana przez Kościół, są nam dane jako orędowniczki przed Bogiem. Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski, św. Edycie Stein, która tutaj, we Wrocławiu przyszła na świat, i dziesięciu nowym błogosławionym powierzamy nasze potrzeby i nasze troski, nasze nadzieje i nasze oczekiwania – powiedział na początku homilii kard. Semeraro. Podkreślił również, że beatyfikowane siostry zdecydowały się pozostać w miejscowościach, do których weszły wojska Armii Czerwonej. Miast ratować się ucieczką, stawały w obronie miejscowej ludności oraz swoich podopiecznych: chorych, sierot, osób starszych, za co musiały zapłacić najwyższą cenę.

Niemieckie zakonnice zostały zamordowane w okresie między lutym a majem 1945 r. w różnych miejscowościach na Śląsku i w Czechach. Sześć sióstr pochodziło z diecezji opolskiej, trzy z legnickiej, a jedna zakonnica z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Beatyfikowane elżbietanki reprezentują wszystkie zamordowane w czasie II wojny światowej zakonnice.

A. Durecka

Show More