Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wystrzegaj się tych produktów!

Zdrowie: Co należy wykluczyć z diety po 50. roku życia

Obecni 50-latkowie w dużej części są aktywni zawodowo, ale też często nie zastanawiają się nad tym, jak dieta wpływa na ich zdrowie.

Tymczasem po 50. roku życia metabolizm zwalnia, a przy tym osoby w tym wieku nierzadko zmagają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca. Warto zatem rozważyć zmianę nawyków żywieniowych.
Na przykład ograniczyć nadmierne spożycie soli. Sól nie jest wskazana w żadnym wieku, ale szczególnie powinny na nią uważać osoby po pięćdziesiątce. Zbyt duża dawka soli powoduje bowiem problemy z ciśnieniem, a wysokie ciśnienie krwi jest z kolei obciążeniem dla serca, nerek i mózgu. Nieleczone może prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu. Należy też pamiętać, że sól zatrzymuje wodę w organizmie, co powoduje obrzęki i opuchnięcia. Warto także wiedzieć, że sól znajduje się w wielu produktach, których nawet o to nie podejrzewamy. Znajdziesz ją m.in. w: pieczywie, gotowych sokach warzywnych, serze, mrożonej pizzy, wędlinach czy warzywach w puszce.

Czerwone mięso i kwasy omega-6
Z kolei spożywanie nadmiernych ilości czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Eksperci z instytutów badań nad rakiem stwierdzili, że codzienne spożywanie mięsnych przetworów może zwiększyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 70%! Pamiętaj, że gotowe wędliny zawierają w nadmiarze szkodliwe konserwanty i polepszacze smaku.

Słodycze są zabójcze dla trzustki.
Foto: Unsplash

W utrzymaniu dobrego zdrowia i prawidłowego działania organizmu po pięćdziesiątce niezbędne są także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, które jednak powinno się spożywać wraz z kwasami omega-3 w stosunku 5:1. A zatem – pięć porcji kwasu omega-6 i jedna porcja kwasu omega-3. Zwykle jednak w naszej diecie ten stosunek wynosi nawet 50:1! Tak być nie może. Przyjmowanie zbyt dużych ilości kwasów omega-6 może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych stawów i rozwoju artretyzmu. Uwaga – kwasy omega-6 znajdziemy w: bekonie, żółtkach jaj, kukurydzy, słoneczniku, soi, margarynie i smażonych potrawach.

Cukier i alkohol
Niebezpieczne dla osób po pięćdziesiątce jest także nadmierne spożycie cukru, powodujące szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Cukier przyczynia się do powstawania nadwagi, otyłości i przyspiesza starzenie się skóry. Stale podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi też do rozwinięcia się cukrzycy typu II. Poza tym cukier niszczy trzustkę. Dlatego uważnie czytaj etykiety produktów, ponieważ składnik ten znajdziesz nie tylko w słodyczach, lecz również w: płatkach śniadaniowych, jogurtach owocowych, słodzonych napojach gazowanych, wodach smakowych. W składzie występuje pod różnymi postaciami: fruktoza, glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy, dekstroza, melasa, karmel.
Na koniec kilka słów o alkoholu. Naukowcy odkryli, że jego regularne spożywanie jest szkodliwe dla zdrowia, gdyż powoduje problemy z sercem i wątrobą. Alkohol może się też przyczyniać do przedwczesnej śmierci. Pij go zatem jak najrzadziej i pamiętaj, że z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z jego metabolizowaniem, przez co skutki zatrucia alkoholowego będziesz odczuwać dłużej i intensywniej.

Karolina Świerc

Show More