CZY POLACY MOGĄ MIEĆ PODWÓJNE OBYWATELSTWO?
Coraz częściej Polacy emigrują za granicę w celach zarobkowych, równie często decydują się zamieszkać za granicą na stałe i ubiegać się o obywatelstwo w państwie, w którym przebywają. Nasuwa się zatem pytanie: czy Polacy mogą posiadać podwójne obywatelstwo polsko-niemieckie, czy muszą się zrzec polskiego obywatelstwa?
Warto podkreślić, że podwójne obywatelstwo można nabyć w momencie urodzenia lub może być ono efektem naturalizacji, czyli nadania cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na którego terytorium się osiedlił. Zgodnie z przepisami prawa Polacy mogą posiadać podwójne obywatelstwo – obywatelstwo polskie oraz obywatelstwo innego kraju. Warto wskazać, że często nazywane jest to również wielokrotnym obywatelstwem. Jeżeli osoba posiada podwójne obywatelstwo, np. polskie i niemieckie, w Polsce ta osoba zobowiązana jest do korzystania wyłącznie z polskich dokumentów, w Niemczech natomiast musi korzystać z niemieckich dokumentów.
Można, ale…
Co do zasady Polacy mogą posiadać podwójne obywatelstwo, jednakże są sytuacje, w których obowiązkowe jest zrzeczenie się polskiego obywatelstwa przez osobę, która chce uzyskać obywatelstwo innego państwa. Powyższa sytuacja zachodzi, kiedy Polak ubiega się o uzyskanie obywatelstwa w Holandii. Zgodnie z prawem Polacy mogą posiadać podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie, a zatem do uzyskania niemieckiego obywatelstwa nie jest konieczne zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Niemniej jednak trochę inaczej do tej kwestii podchodzi prawo niemieckie. Warto wspomnieć, że niemieckie prawo jest dość restrykcyjne w kwestii posiadania podwójnego obywatelstwa. Mogą je posiadać tylko osoby, które urodziły się na terytorium Niemiec, nawet jeżeli ich rodzice są cudzoziemcami; gdy rodzice są obywatelami tego kraju bądź jeden rodzic jest narodowości niemieckiej; ostatnią możliwością na zdobycie obywatelstwa niemieckiego jest otrzymanie go w procesie naturalizacji. Jednakże trzeba pamiętać, że są to kryteria ogólne i nie ma gwarancji uzyskania na ich podstawie podwójnego obywatelstwa.
Dodatkowe wymagania
Dla każdego wariantu istnieją dodatkowe wymagania, które muszą zostać spełnione, lub pewne wyjątki. (Na przykład dzieci, które mają jednego rodzica narodowości niemieckiej i jednego rodzica cudzoziemca, nie mają już automatycznie prawa do obywatelstwa niemieckiego, jeśli rodzic pochodzenia niemieckiego urodził się po 31 grudnia 1999 r., sam urodził się za granicą i tam mieszka. W tym przypadku potrzebny jest oddzielny wniosek.) Podstawę prawną podwójnego obywatelstwa w Niemczech określa ustawa o obywatelstwie (niem. Staatsangehörigkeitsgesetz, StAG). Jeżeli jednak osoba spełnia wszystkie warunki i uzyskała podwójne obywatelstwo, to może czerpać z tego tytułu korzyści takie jak: prawo do stałego pobytu na terytorium obydwu krajów, możliwość zamieszkania oraz podjęcia pracy w dwóch krajach, pełne prawa wyborcze zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, możliwość ubiegania się o stanowiska publiczne. Osoba z podwójnym obywatelstwem ma możliwość posiadania dwóch paszportów, a co za tym idzie – posiada większą swobodę podróżowania. Ma także dostęp do świadczeń socjalnych w obydwu państwach.
Polskie obywatelstwo
Polskie prawo stanowi, że jeżeli rodzice są Polakami albo przynamniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie, to bez względu na miejsce urodzenia dziecka ono również nabywa polskie obywatelstwo. Natomiast jeżeli dziecko przyszło na świat za granicami Rzeczypospolitej Polskiej, nabywa ono obywatelstwo tego kraju, w którym się urodziło. Na obywatelstwo ma również wpływ to, jakie obywatelstwo mają rodzice. Należy podkreślić, że w sytuacji kiedy dziecku przysługują dwa obywatelstwa, rodzice mogą złożyć stosowne oświadczenie przed organem właściwym – a jest nim wojewoda lub konsul – i wybrać obywatelstwo dziecka. Jednakże muszą dokonać tej czynności do trzech miesięcy od daty urodzenia dziecka.
Łukasz Kuczyński / K. Ś.
KTGW Kancelaria Radców Prawnych Kuczyński, Tokarska-Grzesik, Wrońska Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Opolu
Dotychczasowy adres to: Plac Wolności 6, piętro 3., 45-018 Opole; od 1.10.2022 r.
Nowy adres Kancelarii: ul. Jakuba Kani 8/1, 45-340 Opole
Strona internetowa w budowie, dotychczasowa to: kitg.pl
Numer kontaktowy: 505 983 977
Adres mailowy do kontaktu to: redakcja@ktgw.pl