Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Znani, ale nie uznani

Nową wystawę o pewnej karcie historii Opola stworzyło Archiwum Państwowe oraz twórcy profilu społecznościowego na Facebooku „Kocham Opole i Opolskie”. Przy wystawie pracowali: dr Aleksandra Starczewska-Wojnar i Magdalena Knieja z Archiwum Państwowego w Opolu oraz Sebastian Ruszała wraz z synem Damianem, Krzysztof Wocka i Krzysztof Stecki.

– Po rozmowie z pracownikami Archiwum Państwowego w Opolu dr Aleksandra Starczewska-Wojnar wyszła z propozycją, żeby treści tego, co publikujemy na naszym profilu, wykorzystać na stworzenie wspólnej wystawy opartej na dokumentach dostępnych w archiwum. Cieszymy się bardzo, bo wystawa bazuje na konkretnych dokumentach, a nie na żadnych domysłach. Dla mnie rewelacja – mówi Sebastian Ruszała, jeden z autorów wystawy i profilu „Kocham Opole i Opolskie”.

Magdalena Knieja i Sebastian Ruszała, współtwórcy wystawy
Foto: Manuela Leibig

Wystawa pt. „Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola” przedstawia znanych mieszkańców Opola z XVIII, XIX i XX w., którzy rozsławili swoje miasto nie tylko na Śląsku, ale też poza nim. Naukowcy, przedsiębiorcy czy pasjonaci, którzy nie mają swojej tablicy pamiątkowej w mieście, zostali uwiecznieni na wystawie.

– Wbrew pozorom materiałów nie było aż tak dużo, ponieważ są to przedsiębiorcy, którzy działali tu przed wojną i niewiele dokumentów z ich działalności się poprzez zawieruchę wojenną zachowało. Cieszę się, że udało nam się cokolwiek znaleźć, wielkim skarbem była choćby pieczęć czy podpis. Należy jednak zaznaczyć, że historia to taka dziedzina nauki, w której zawsze jeszcze jakieś dokumenty mogą wypłynąć – tłumaczy Magdalena Knieja z Archiwum Państwowego w Opolu.

Pod Archiwum Państwowym w Opolu wystawę oglądać można do 22 stycznia. Można ją też wypożyczyć.
Foto: Manuela Leibig

– Różne informacje dotyczące naszego regionu mogą pojawić się np. zdigitalizowane w archiwach zagranicznych. Nawet na podstawie skrawków informacji, choćby reklam w gazetach, jakie wychodziły w ówczesnym Opolu – nie tylko niemieckojęzycznych, bo należy nadmienić też, że ukazywały się też gazety polskojęzyczne jak „Nowiny” czy „Gazeta Opolska” – to tam też były wzmiankowane te firmy np. w postaci reklam czy informacje w takim jakby „kąciku rozmaitości”, które naprowadzały nas na dalszy tryb poszukiwań. Efektem tego jest ta wystawa – mówi Sebastian Ruszała.

Wystawę oglądać można do 22 stycznia pod Archiwum Państwowym w Opolu. Następnie zostanie ona wypożyczona do Technikum nr 5 w Opolu oraz do Namysłowskiego Ośrodka Kultury. Wystawę można wypożyczyć, w tym celu należy zgłosić się do Archiwum Państwowego w Opolu z pisemną prośbą.

Manuela Leibig

Show More