Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pośmiertne wyróżnienie dla Bartoszewskiego

Zmarły w kwietniu tego roku prof. Władysław Bartoszewski
Zmarły w kwietniu tego roku prof. Władysław Bartoszewski

Prof. Władysław Bartoszewski został pośmiertnie wyróżniony Nagrodą Polsko-Niemiecką za rok 2015 – taką decyzję podjęli szefowie dyplomacji Polski i Niemiec.

 

Nagroda Polsko-Niemiecka jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym w ramach stosunków polsko-niemieckich. Co roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów decydują, kto zasłużył na nagrodę wkładem we wzajemne pojednanie i zgodę pomiędzy Polską a Niemcami.

 

W roku 2015 nagrodę otrzyma zmarły w kwietniu tego roku były minister spraw zagranicznych Polski Władysław Bartoszewski. Ministrowie argumentowali swoją decyzję zaangażowaniem Bartoszewskiego w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej oraz późniejszą pracą dyplomatyczną na rzecz pojednania między Polską a Niemcami.

 

Wręczenie nagrody ma być jedną z części planowanych na rok 2016 uroczystości związanych z 25-leciem polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nagroda ma być przekazana osobiście przez szefów MSZ Polski i Niemiec na ręce rodziny nieżyjącego już profesora.

 

Łukasz Biły

Show More