Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Priorytety na tapet

W minionych wyborach samorządowych zostałem wójtem gminy Tarnów Opolski i pierwsze tygodnie urzędowania poświęciłem poznaniu urzędu oraz zapoznaniu się ze wszystkimi sprawami, które już się rozpoczęły. Mowa o przygotowaniach do transportu gminnego czy też inwestycjach będących już w trakcie realizacji, przede wszystkim drogowych, które należy nadzorować, bo są wykonywane jeszcze w ramach „Polskiego Ładu”, a za chwilę kończą się terminy, żeby je sfinalizować i rozliczyć. To są priorytety, na których jestem skoncentrowany na już, ale…

Rudolf Urban
Foto: privat

Bardzo ważną sprawą dla gminy Tarnów Opolski jest też kwestia taryfy za odprowadzanie ścieków. Z końcem listopada ubiegłego roku opolski WiK, którego jesteśmy udziałowcem, drastycznie podwyższył taryfę z 6,50 zł na prawie 23 zł od metra sześciennego ścieków, co potwornie „bije” po kieszeni wszystkich mieszkańców przyłączonych do tej kanalizacji. Dlatego uważam tę sprawę za pilną do załatwienia. Wiem, że nie będzie to łatwe, bo ani WiK, ani być może miasto Opole nie będą skore, aby szybko zgodzić się na zejście z tej taryfy, ale trzeba uczynić wszystko co tylko możliwe, żeby te opłaty były niższe.

Tym bardziej, że za chwilę skończy się tarcza energetyczna, więc ludzie będą jeszcze więcej płacili za energię, a mają przy tym już tak wysoką taryfę za ścieki. Powoduje to, że standardowej rodzinie jest coraz trudniej związać koniec z końcem.

Patrząc zaś przyszłościowo, to jak dla wszystkich samorządów w Polsce, tak i dla nas ważnym wyzwaniem będzie KPO, które za chwilę ruszy pełną parą. Dlatego w bardzo krótkim czasie będzie trzeba się mocno spiąć, żeby uzyskać jak najwięcej środków unijnych na rozwój gminy – powiedział wójt Gminy Tarnów Opolski dr Rudolf Urban.

 

Notował Krzysztof Świerc

Show More