Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przypomnienie i przestroga

Wystawa zawiera raporty z ponad 20 krajów całego świata, ukazujące oddźwięk, z jakim spotkał się pogrom listopadowy.
Wystawa zawiera raporty z ponad 20 krajów całego świata, ukazujące oddźwięk, z jakim spotkał się pogrom listopadowy.

Wystawę poświęconą pogromowi listopadowemu z 1938 roku, tzw. kryształowej nocy, można od 15 listopada oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w minioną niedzielę.

Ekspozycja, nosząca tytuł „Z wewnątrz na zewnątrz – pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec”, została przygotowana przez Fundację Nowa Synagoga w Berlinie – Centrum Judaicum oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Wystawa zawiera raporty z ponad 20 krajów całego świata, ukazujące oddźwięk, z jakim spotkały się wydarzenia w Niemczech, które miały miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938. W pogromie zainicjowanym przez niemieckie władze państwowe oraz nazistów zginęło 91 osób narodowości żydowskiej, zniszczono setki mieszkań, domów, sklepów należących do Żydów, zbezczeszczono lub spalono setki synagog (w tym tzw. Nową Synagogę w Opolu). W obozach koncentracyjnych osadzono wówczas 20–30 tys. Żydów.

– Wystawę tę zorganizowaliśmy, żeby jeszcze raz przypomnieć ludziom wydarzenia pogromu listopadowego, ale za pomocą dokumentów, które dotąd nie były prezentowane. Żeby ta ekspozycja mogła w ogóle powstać, potrzebne było zaangażowanie wielu moich koleżanek i kolegów, pracujących w placówkach dyplomatycznych. To właśnie oni szukali świadectw z tego okresu w archiwach, podobnie jak pracownicy Archiwum Państwowego. To właśnie te dokumenty możemy dzisiaj w Opolu oglądać – mówiła Sabine Haake, konsul Niemiec w Opolu. Zdaniem pani konsul ekspozycja ma nie tylko przypominać o przeszłości, ale również stanowić przestrogę szczególnie teraz, w obliczu kryzysu związanego z falą uchodźców. Ekspozycję w Muzeum Śląska Opolskiego oglądać można do końca stycznia 2016 roku.

A.Durecka

Show More