Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tuesday, February 7, 2023

Rosensommer na północy

Już po raz szesnasty 21 sierpnia w Koszalinie odbyło się „Spotkanie Kultur”, podczas którego wystąpiły zespoły z różnych mniejszości narodowych i etnicznych. W tym roku społeczność niemiecką reprezentował zespół Rosensommer z Chrzelic w gminie Biała.

 

Wraz z ukraińskim zespołem HARAZD z Gdańska, solistką Dziani Szmidt z narodu romskiego oraz kaszubskim zespołem Krëbane z Brus Rosensommer zaprezentował różnorodność kulturową mniejszości. – To był właściwie nasz trzeci występ, bo istniejemy dopiero od około 1,5 roku. Z powodu pandemii koronawirusa nie mogliśmy w tym czasie dawać żadnych dużych koncertów, więc tym bardziej cieszymy się, że teraz jesteśmy w Koszalinie – mówi Andrea Hampel z Rosensommer.

 

Podobnie jak inne zespoły Rosensommer miał około pół godziny na przekonanie do siebie publiczności i chyba się udało, jak mówi Andrea Hampel: – Publiczność przyjęła nas bardzo pozytywnie, chociaż myślę, że mniejszość niemiecka, a tym samym kultura niemiecka, nie są może tak dobrze znane w Koszalinie jak tutaj, na Górnym Śląsku. Było nam szczególnie miło, że niektórzy słuchacze podchodzili do nas po występie i osobiście dziękowali nam za koncert.

 

Jednakże „Spotkanie Kultur” nie odbywało się tylko na płaszczyźnie muzycznej, można było również skosztować kulinarnych specjałów mniejszości i podziwiać sztukę ludową. Wszystko to działo się na Rynku Staromiejskim, który w tym dniu odwiedzili mieszkańcy zarówno samego Koszalina, jak i regionu.

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez mniejszość ukraińską we współpracy z Kaszubami, Romami i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej „Pomerania” w Koszalinie.

Rudolf Urban

Show More