Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Czerwony szeryf“ ze śląską babcią

W miniony czwartek (19 stycznia) polityk SPD Boris Pistorius został mianowany nowym ministrem obrony Niemiec. Przejął on stanowisko po swojej partyjnej koleżance Christine Lambrecht – zrezygnowała ona po kilku niefortunnych wystąpieniach, które przyniosły jej wiele publicznej krytyki. Nowy minister na Hardthöhe w Bonn tudzież w berlińskim Bendlerblocku uchodzi za „twardziela” – i ma rodzinne korzenie na Śląsku.

Po odebraniu nominacji z rąk prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera i następującej po nim ceremonii zaprzysiężenia przed niemieckim Bundestagiem było już oficjalnie wiadomo, że Boris Pistorius jest nowym federalnym ministrem obrony. Dla urodzonego w Osnabrück Pistoriusa jest to niezwykły krok w karierze zawodowej po tym, jak przez ostatnie dziesięć lat był ministrem spraw wewnętrznych i sportu niemieckiego landu Dolna Saksonia. Gazeta „Der Tagesspiegel” określiła 62-latka swego czasu mianem „czerwonego szeryfa”, „człowieka prawa i porządku”, który często zajmował twarde stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego.

Socjaldemokrata z doświadczeniem wojskowym

Teraz do Pistoriusa należy także zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego RFN i jej sojuszników oraz zarządzanie ogłoszonym przez kanclerza Olafa Scholza „zwrotem” w polityce obronnej – co przy obecnym stanie Bundeswehry jest zadaniem herkulesowym. Bądź co bądź Pistorius zna żołnierzy – w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki – nie tylko ze słyszenia, bowiem na początku lat 80. odbył zasadniczą służbę wojskową w pułku przeciwlotniczym nr 11 w koszarach Steuben w Achim koło Bremy.

Die Präsidentin des Deutschen Bundestages, Bärbel Bas, hat dem neuen Bundesminister der Verteidigung, Boris Pistorius (SPD), den Amtseid abgenommen.
Foto: Deutscher Bundestag / Thomas Trutschel / photothek

Czy jego doświadczenie wojskowe pomoże mu w wypełnianiu nowych zadań, dopiero się okaże. Już w swoim pierwszym wystąpieniu jako minister obrony podkreślił jednak, że jest świadomy „wybitnie wielkiej odpowiedzialności”, jaka wiąże się z tym urzędem.

Odznaczony Tarczą Ślązaka

Boris Pistorius jest również ciekawą postacią dla mniejszości niemieckiej w Polsce, gdyż jego korzenie rodzinne przynajmniej częściowo leżą na Śląsku. – Moja babcia pochodzi z Wrocławia. To ona w wielu rozmowach rozbudziła moje zainteresowanie naszymi polskimi sąsiadami i wspólnym śląskim dziedzictwem kulturowym. Również – ale nie tylko – ze względu na te rodzinne powiązania interesy Ślązaków są szczególnie bliskie mojemu sercu – powiedział Pistorius podczas Niemieckiego Spotkania Ślązaków 2019 w Hanowerze, podczas którego został również uhonorowany Tarczą Ślązaka, najwyższym odznaczeniem Ziomkostwa Ślązaków.

Beim Deutschlandtreffen 2019 wurde Boris Pistorius vom Bundesvorsitzenden der Landsmannschaft Schlesien, Stephan Rauhut, mit dem Schlesierschild ausgezeichnet.
Foto: Landsmannschaft Schlesien – Nieder- und Oberschlesien e. V.

O znaczeniu Śląska w zjednoczonej Europie Dolnosaksończyk podkreślił przy tej samej okazji: – Śląsk łączy żyjącą tu dziś ludność z niemieckimi wypędzonymi, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić swoją ojczyznę, a także ich potomkami. Ponadto ludzie z bardzo różnych środowisk są oddani Śląskowi i jego szczególnej kulturze. Dzięki rozmowom ze stowarzyszeniami, politykami i miejscowymi mieszkańcami do dziś wnosi się ważny wkład w pojednanie między Niemcami a Polską. W międzyczasie oba kraje są partnerami w zjednoczonej Europie. To jest wielkie szczęście! Jednocześnie jednak partnerstwo to wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za przyszłość.

W nowej funkcji Pistoriusa jako federalnego ministra obrony będzie on zapewne częściej wystawiał na próbę to właśnie partnerstwo z Polską – jako jeden z najgłośniejszych krytyków niemieckiego rządu w odniesieniu do jego wcześniejszej odmowy dostarczenia Ukrainie ciężkich czołgów bojowych.

Lucas Netter

Show More