Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Współpraca śląsko-wschodniopruska

Była to barwna układanka trzech województw, śląskiej i wschodniopruskiej młodzieży z mniejszości niemieckiej na warsztatach teatralnych w Lidzbarku Warmińskim. Równie śląsko-wschodniopruski jest dworek w Jełmuniu (Allmoyen), który młodzi ludzie zwiedzili w ostatnim dniu warsztatów.

Wspólna praca, wspólne zwiedzanie, wspólne świętowanie – tak w skrócie można podsumować letnie warsztaty teatralne, które odbyły się w Lidzbarku Warmińskim od 1 do 5 sierpnia w ramach projektu „Jugendbox” Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). Uczestnicy z południowej części Polski przyjechali już w sobotę – opowiada Beata Sordon, osoba odpowiedzialna za projekt ze strony VdG, która niedawno przeniosła się do Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Die Jugendlichen vor dem Eingang zum Gutshaus
Foto: Uwe Hahnkamp

Podobieństwa i różnice
– Chcieliśmy być tam trochę wcześniej, żeby zobaczyć miasto. Dodatkowo część młodzieży znała się z ubiegłego roku, więc ważne było odświeżenie kontaktów – tłumaczy Beata Sordon. Oczywiście skupiono się na teatrze z dużą ilością muzyki, lekcjami z choreografem i na trwających godzinami próbach i eksperymentach. – Przez trzy dni tańczyła tu młodzież ze Śląska i regionu, była w ruchu, w rytmie, szukała idealnych interpretacji i dobrych sposobów na właściwe przeniesienie emocji na scenę – podsumowuje program Beata Sordon.

Pomiędzy zajęciami nimi było wystarczająco dużo czasu, aby lepiej się poznać, pośpiewać poza próbami i poznać wzajemnie swoje życie. Tematy, które nurtowały młodych ludzi na scenie i poza nią, były podobne, ale równie ważne były różnice regionalne. – Część uczestników ze Śląska nie wiedziała, że kiedyś były tu Niemcy. Dlatego pokazaliśmy im kilka rzeczy w naszym otoczeniu – powiedziała Ewa Huss-Nowosielska, liderka grupy teatralnej „Spiegel” w Lidzbarku Warmińskim i opiekunka grupy z północy.

Im Salon konzentriert sich die Gruppe auf die Erklärungen der Gutsherrin.
Foto: Uwe Hahnkamp

O Ślązakach i owcach Skudde

Ostatnia wycieczka zawiodła grupę do Jełmunia, do tamtejszego dworku z dziedzińcem i parkiem. Sam dworek przypomina wyglądem podobne obiekty ze Śląska, na co na początku wycieczki zwróciła uwagę pani Barbara Trzeciak: – Rodzina, która kazała wybudować ten dom, pochodziła stamtąd. W sumie jednak jest to majątek wschodniopruski, m.in. z rodzimymi tu od XIII w. owcami Skudde.

Ich hodowla jest dla niej równie ważna jak wgląd w dawne życie w takim domu z odpowiednim historycznym wyposażeniem wewnątrz budynku.

Młodzi byli pod wrażeniem śląsko-pruskiego przepychu, ale podobną regionalną współpracą wykazali się podczas samego tygodnia, realizując film pokazujący warsztaty i powstałe tam sceny. Na festiwalu wieńczącym projekt „Jugendbox”, który odbędzie się w listopadzie, w sumie osiem różnych grup teatralnych zaprezentuje swoje własne spektakle, a impulsy z zakończonych właśnie warsztatów na pewno zostaną w nim uwzględnione.

Uwe Hahnkamp

Show More