Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tuesday, October 4, 2022

Schlesische Band – piosenka o mniejszości niemieckiej

Przez kilka ostatnich miesięcy TSKN w ramach kampanii “Mniejszość Niemiecka ma wartość” pracował nad autorską piosenką, promującą Mniejszość Niemiecką. We współpracy ze szwajcarskim kompozytorem powstał utwór w języku niemieckim „Schlesische Band”.

 

Do współpracy w tym przedsięwzięciu zaproszono Andreasa Frei, jednego z członków znanej szwajcarskiej grupy Fäaschtbänkler, równocześnie kompozytora i autora wielu piosenek. Po konsultacjach online’owych, w studio w Szwajcarii, powstała piosenka “Schlesische Band” (pol. Śląski zespół). Utwór śpiewany jest przez Zuzannę Herud, jedną z solistek Mniejszości Niemieckiej i równocześnie jedną z bohaterek kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość”.

 

Foto: screenshot

„Chcieliśmy stworzyć coś nowego, pokazać, że soliści Mniejszości Niemieckiej, czy nasze grupy, mogą też tworzyć muzykę, nie tylko ją odtwarzać czy robić covery. Jednocześnie zależało nam na tym by piosenka nawiązywała do tego skąd pochodzimy, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne. Nie chcieliśmy jednak by utwór brzmiał zbyt poważnie, albo jak typowy szlagier – stąd pomysł na bardziej młodzieżowe brzmienia, ale w połączeniu z tradycyjnymi elementami. Trochę nawiązujemy do stereotypów krążących na temat Mniejszości Niemieckiej – czyli tego, że Kaffee und Kuchen (kawa i ciasto) są dla nas najważniejsze. My pokazujemy jednak, że przy okazji „Kaffee und Kuchen” dzieje się to co w naszej organizacji najistotniejsze – czyli spotkanie z drugim człowiekiem, budowanie relacji. Mamy nadzieję, że ta piosenka, będzie dla słuchaczy czymś wyjątkowym i każdy kto będzie jej słuchał, będzie ją śpiewał, i do niej tańczył”, mówi Joanna Hassa, koordynator projektu.

 

 

W roku 2019 Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wystartowało z kampanią „Mniejszość Niemiecka ma wartość”, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat społeczności Mniejszości Niemieckiej. Poprzez zaprezentowanie członków społeczności mniejszościowej, pokazania ich historii, tożsamości, ale też codzienności, starano się przybliżyć „większości” to czym Mniejszość Niemiecka żyje na co dzień, równocześnie pokazując, że ta grupa ubogaca kulturowo województwo opolskie. Więcej o kampanii na stronie www.mnmawartosc.skgd.pl

 

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Show More