Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Świadkowie historii inspiracją

Na cykl ośmiu spotkań warsztatowych dla dzieci i młodzieży zaprasza Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce z siedzibą w Opolu. Na projekt składają się spotkanie grupy ze świadkiem historii i warsztaty edukacyjno-plastyczne w oparciu o wystawę stałą „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. Udział w warsztatach jest darmowy.


Jak wyglądały początki organizacji mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku? Co o losach powojennych Niemców w Polsce może powiedzieć drewniana skrzynia czy płócienny transparent? Gdzie można dziś usłyszeć (i wspólnie zaśpiewać!) dawne niemieckie piosenki ludowe? W jaki sposób działacze mniejszości niemieckiej angażują się dziś w politykę lokalną i ponadregionalną? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można na prezentowanej w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce wystawie stałej „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. – W roku 2023 pójdziemy jednak o krok dalej – zachęcamy młodych ludzi do udziału w niezwykłym projekcie, w którym o życiu i działalności mniejszości niemieckiej w Polsce opowiedzą im wywodzące się z tego kręgu osoby – świadkowie historii, działacze, animatorzy kultury i politycy – informuje Beata Glomb-Wróbel z Centrum.

Pierwsye spotkanie w Centrum odbyły się w miniony poniedziałek. Świadka czasu Richarda Urbana wysłuchały dzieci z Kolonowskiego.
Foto: Bogna Piter

Projekt przewiduje organizację w sumie ośmiu spotkań skierowanych do dzieci i młodzieży. Spotkania połączone będą z warsztatami przygotowanymi w oparciu o wybrane treści wystawy stałej i korespondującymi z relacjami świadków. Każdorazowo spotkanie prowadzone będzie przez moderatora i edukatora. Na projekt składają się spotkanie grupy ze świadkiem historii i warsztaty edukacyjno-plastyczne w oparciu o wystawę stałą „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. Całość trwa około trzech godzin (przewidziana przerwa z drobnym poczęstunkiem). Projekt skierowany jest dla grup zorganizowanych (min. 15 osób) dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Spotkania odbywają się po polsku, po niemiecku lub dwujęzycznie – wszystko zależy od możliwości językowych grupy. Będą się odbywać w siedzibie Centrum przy ul. Szpitalnej 11. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisywać można się u Beaty Glomb-Wróbel, pod numerem telefonu 77 507 50 12, wew. 22 lub e-mailem: b.glomb@cdwbp.opole.pl

cdwn/adur

Show More