Zespół Szkół w Ozimku i Heimschule Lender w Sasbach świętują w tym roku 25 lat partnerstwa. Wszystko zaczęło się w roku 1991, kiedy to Roland Spether, nauczyciel Heimschule Lender, nazwany później przez uczniów Roland of Poland, przyjechał do Opola z grupą młodzieży. Od tego czasu we wzajemnych wymianach szkół udział wzięło około 1500 uczniów.
– Za pośrednictwem śp. prałata Gerarda Kałuży dotarł do naszej szkoły – Zespołu Szkół. Inicjatywę podjął ówczesny wicedyrektor Ryszard Dreling. Wraz z nauczycielami ZS-u przygotował pierwsze spotkanie. Był to wprawdzie jeden dzień w ZS-ie, ale jakże ważny dla naszych późniejszych kontaktów. Pani Wiesława Grecko-Wajs, nauczycielka języka angielskiego, pośredniczyła w konwersacjach, nauczyła gości piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”, która to stała się hitem wielu kolejnych wymian – mówi Klaudia Bukowska-Pająk, koordynatorka wymiany.
W ramach partnerstwa uczniowie z Ozimka brali udział w wielu ciekawych imprezach, np. w Festiwalu Muzyki, przygotowywali przedstawienie teatralne, wernisaż prac uczniowskich, wieczór poezji polsko-niemieckiej, realizowali też wiele projektów, m.in. „65 lat pokoju w Europie”, „Dzień Wolności.de | Tag der Freiheit.pl”, „2gether4more”. – W 2000 roku wieloletnia przyjaźń zaowocowała podpisaniem oficjalnego Aktu Partnerstwa pomiędzy Zespołem Szkół w Ozimku i Heimschule Lender w Sasbach – mówi Klaudia Bukowska-Pająk.
W jubileuszowym roku młodzież gościła w Sasbach od 22 do 28 kwietnia. 15 maja natomiast uczniowie z Sasbach przyjechali do Ozimka. Młodzież wspólnie zwiedziła Kraków, Wrocław, Opole, a także Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. – Wzięliśmy też udział w kolejnej lekcji historii podczas spotkania z naszym jakże zacnym przyjacielem – ks. arcybiskupem Alfonsem Nossolem w Kamieniu Śląskim. – mówi koordynatorka. 25-lecie partnerstwa obie szkoły i ich przedstawiciele świętowali 18 maja. Zaproszeni goście: Dariusz Bigas – dyrektor Zespołu Szkół, Roland Spether, Ryszard Dreling, Wiesława Grecko-Wajs, Danuta Derda, Tomasz Ciekalski i Joanna Derda opowiadali o początkach przyjaźni, pierwszych spotkaniach, towarzyszących im emocjach, ale również o trudnych dla Polaków latach osiemdziesiątych, o darach przywożonych ciężarówkami i o ludziach z wielkimi sercami. Dzień zakończony został koncertem w wykonaniu uczniów. Uwieńczeniem pobytu grupy z Sasbach w Ozimku było wspólne grillowanie, gra w piłkę, wspólny taniec i rozmowy.
– Spotkania w ramach „wymiany młodzieży” by nie zaistniały, gdyby nie nasza wspaniała młodzież, troskliwi rodzice, dbający o dobre samopoczucie gości, zaangażowanie wielu nauczycieli, ale także wsparcie finansowe organizacji międzynarodowej „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” – podsumowuje Klaudia Bukowska-Pająk.
adur