Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sygnał dla Polski popłynął z Opola

IMG_0992
Foto: Jerzy Stemplewski.

Zacieśnianie polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, przemysłowej oraz badawczo-rozwojowej firm wykorzystujących nowoczesne technologie w Polsce i w RFN było celem dwudniowej Polsko-Niemieckiej Konferencji „Bridge”, która odbyła się w minionym tygodniu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

 

Był to efekt wspólnej inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, miasta Opola, Wolnego Państwa Związkowego Saksonia oraz instytucji współpracujących, a organizatorem była Politechnika Opolska oraz Park Naukowo-Technologiczny w Opolu przy współpracy z Chemnitz University of Technology. Dzięki temu przedsięwzięciu w stolicy województwa opolskiego mogli też spotkać się przedstawiciele firm z obu krajów, polskiego rządu, landu Saksonii z liderami mniejszości niemieckiej w Polsce.

 

Znaczące słowa wicepremiera

 

– Fakt, że w Opolu spotykali się wybitni przedstawiciele polskiej i niemieckiej nauki, jest bez wątpienia wydarzeniem o bardzo dużym znaczeniu akademickim, ale nie tylko. Konferencja ta ma też inny, równie istotny wymiar, a może jeszcze ważniejszy, dotyczący partnerstwa między Polską a Niemcami, a do tego dzięki tej konferencji z Opola popłynął sygnał dla całej Polski i Europy, że współpraca naszego państwa z Niemcami ma się dobrze, ale osobiście jestem przekonany, że będzie się rozwijała jeszcze dynamiczniej – powiedział obecny na konferencji Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Cieszę się, że konferencja „Bridge” doszła do skutku, bo jest to inicjatywa polsko-niemiecka, a właśnie dzięki takim projektom dzieła niemieckich uczonych będą mogły powstawać nie tylko w RFN, ale także w Opolu czy we Wrocławiu. Szczególnie zaś buduje mnie wizja, że w najbliższej przyszłości możliwe jest powstanie polsko-niemieckiego instytutu, który obejmowałby obszary nauki i gospodarki.

 

O czym konkretnie mowa? O powołaniu w Opolu jednostki badawczej bazującej na niemieckim Instytucie Fraunhofera, a chodzi o cyfryzację w gospodarce, konstrukcje lekkie i wszystko, co związane jest z branżą automotive, czyli przemysłem samochodowym oraz budową maszyn.

 

Wspólny cel

 

Na ten temat osobiście podczas opolskiej konferencji rozmawiali Jarosław Gowin i Stanislaw Tillich, premier kraju związkowego Saksonii, który powiedział: – Taki instytut będzie miał wsparcie polityczne w Niemczech, bo jego powołanie służyć będzie lepszemu wykorzystywaniu potencjału gospodarki oraz nauki Dolnego Śląska, województwa opolskiego i landu Saksonii.

 

Stanisław Tillich podkreślił też, że jest to pierwsza konferencja dotycząca tego tematu i powinna w pierwszym rzędzie służyć nawiązaniu współpracy w zakresie nowych technologii między nauką i biznesem regionu, który reprezentuje, a województwem opolskim. Zwrócił też uwagę na to, że wspólnym celem tych regionów powinien być rozwój cyfryzacji, lekkich konstrukcji wykorzystywanych w przemyśle maszynowym i samochodowym. A badania nad materiałami lekkimi w Saksonii prowadzi Uniwersytet Techniczny w Chemnitz, który wykonał już pierwszy konkretny krok w realizacji tego projektu – nawiązując współpracę z Politechniką Opolską. Czy to „małżeństwo” może przynieść oczekiwane owoce? Lothar Kroll, który jest profesorem Chemnitz University of Technology, nie ma co do tego wątpliwości, a celem zwiększenia zaangażowania się w ten proces strony polskiej i niemieckiej zwrócił uwagę na to, że na współpracy w tym temacie wszyscy skorzystamy. W tym Polska, bo do badań potrzebuje nowoczesnych technologii, które posiadają Niemcy, a ci gotowi są podzielić się swoją innowacyjnością z polską stroną.

 

Profesorskie poparcie

 

Zdecydowanie za powołaniem w Opolu jednostki badawczej bazującej na niemieckim Instytucie Fraunhofera jest również prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jego zdaniem sama konferencja była okazją do spotkania się przedsiębiorców i naukowców, a korzystając z okazji uczestniczenia w konferencji „Bridge” powiedział: – Jest kilka dyscyplin naukowych, w których możemy, wręcz powinniśmy współpracować, a jedną z nich jest branża motoryzacyjna, nowe technologie czy też materiały lekkie, które są wykorzystywane w produkcji samochodów. Z kolei Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, jeden z wielu prelegentów, którzy wystąpili podczas konferencji „Bridge”, odnosząc się do innowacyjności w województwie opolskim, zaapelował, aby nie bać się konkurencji. Jego zdaniem region opolski niewiele pod tym względem ustępuje najlepszym, z którymi powinien kroczyć, by wciąż się rozwijać. A żeby tak było, zdaniem profesora należy zrealizować plan, jaki postawił przed sobą Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Konkretnie chodzi o stworzenie centrum projektowania inżynierskiego z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, a wszystko po to, by każdy, kto ma problem z opracowaniem konstrukcji lekkich, mógł to zlecić Parkowi Naukowo-Technologicznemu w Opolu.

 

Niemiecki przykład

 

Istotne słowa podczas konferencji „Bridge” padły też z ust Piotra Dardzińskiego – wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, który stwierdził: – Uczmy się od Niemców, bo to, co osiągnęli w gospodarce po II wojnie światowej, to żaden cud, lecz dobrze zorganizowana i zaplanowana polityka gospodarcza. Dlatego życzyłbym sobie, aby w Polsce było tak samo. Jeśli zaś chodzi o strategię innowacyjną w polskiej gospodarce, to pragnę zauważyć, że jeszcze w 1989 roku, aż 14 lat czekało się na podłączenie telefonu, a dziś na 100 obywateli jest 150 kart SIM! Postrzegam to jako jest rewolucję, która nastąpiła dzięki zmianie ustroju oraz ścisłej współpracy naukowców, polityków i przedsiębiorców. Ciekawe, co będzie za kolejne 20–30 lat lat…

 

Kończąc, warto podkreślić, iż w ramach wizyty w Opolu wicepremiera Jarosława Gowina doszło do jego spotkania z mniejszością niemiecką, w której uczestniczyli m.in.: konsul generalny z Wrocławia Elizabeth Wolbers, konsul z Opola Sabine Haake, poseł MN Ryszard Galla, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, przewodniczący VdG Bernard Gaida i szef opolskiego TSKN-u Rafał Bartek. Rozmawiano m.in. o tym, co dzieje się w stosunkach polsko-niemieckich, i omówiono możliwości współpracy w sferze kulturalnej i oświatowej między MN w Polsce a landem Saksonia. Dotyczą one m.in. rozwiązania problemu kadr do nauczania języka niemieckiego jako ojczystego w województwie opolskim i w sprowadzaniu nauczycieli języka niemieckiego z Saksonii.

 

Krzysztof Świerc

Show More