Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie tylko tradycyjnie, ale i z fasonem

 

– Cieszmy się naszą wspólnotą, cieszmy się tym, że jesteśmy jedną wielką mniejszościową rodziną
i budujmy na tym – powiedział członkom organizacji mniejszości niemieckiej w Pile Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce. Całość ośmiominutowego wystąpienia przesłanego elektronicznie zaprezentowano blisko 100-osobowej grupie członków i gości z organizacji Heimatkreis Schneidemühl e.V., zebranej w przededniu drugiej niedzieli adwentu w tutejszym Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”.

W odtworzonym na dużym ekranie dwujęzycznym przemówieniu Rafał Bartek oprócz złożenia świąteczno-noworocznych życzeń zarysował stan tutejszych rozlicznych uwarunkowań funkcjonowania organizacji naszej mniejszości, akcentując szczególnie aktualną kwestię edukacji językowej młodego pokolenia niezbędnej dla podtrzymania tożsamości narodowej. Wskazał na konieczność większej i skuteczniejszej aktywizacji członków stowarzyszenia, na pozyskiwanie nowych, a nade wszystko dynamicznych i młodszych wiekiem dla rozwoju i wyższego poziomu lokalnych struktur i pielęgnacji naszego dziedzictwa kulturowego.

Fast 100 Angehörige der deutschen Minderheit in Schneidemühl kamen zu dem Adventstreffen. Foto: Gunter Horn

„O Tannenbaum” wykonane na trąbce przez Krzysztofa Majewskiego w scenicznym półmroku zainicjowało część artystyczną spotkania. Wystąpił duet instrumentalny Złotowskiego Towarzystwa Kulturalnego z akordeonistką i naszą członkinią Urszulą Belką, a grupa śpiewacza NTS-K pod kierownictwem Andrzeja Gębali przypomniała niemieckie pieśni adwentowe i kolędy oraz utwory ludowe. Muzykę popularną i szlagiery (także niemieckie) zaprezentowała Gdańska Orkiestra Ogrodowa: Halina Król – skrzypce i wokal, Czesław Lisowski – harmonia, Włodzimierz Przyszczypkowski – instrumenty perkusyjne. Poderwała ona do tańca szczególnie odważną i nie tylko najmłodszą widownię. Zaskoczenie publiczności, ale i jej aplauz wywołał pięcioletni Kubuś Sawicki, śpiewając a capella znany dzięki Marlenie Dietrich przebój „Lili Marleen” i „Lichterkinder”. A drogę do swobodnego wystąpienia przed mikrofonem otworzyła bratu siedmioletnia Ola znanym wierszykiem „Advent, Advent…” Na zakończenie wszystkie dzieci, też te bliższe setki, otrzymały od św. Mikołaja paczki ze słodyczami.

Udział miejscowych przedstawicieli administracji samorządowej w kolejnej naszej imprezie nie tylko dodaje jej fasonu, ale, a może przede wszystkim, sprzyja lepszemu poznaniu, zrozumieniu i zespoleniu lokalnej społeczności. Radę Miasta Piły reprezentowała jej przewodnicząca Maria Kubica z radną Kamą Frąckowską-Pilarską, germanistką z wykształcenia i profesji. Starostwo Powiatowe w Pile uosabiał członek zarządu Krzysztof Sadowski, który również zwrócił się do zebranych oraz wręczył gościom z Niemiec i członkom zarządu Towarzystwa mikołajkowe pamiątki.

Niestety, w uroczystości tej nie mogła uczestniczyć nasza najstarsza, bo 99-letnia członkini, której przedstawiciel starostwa zamierzał wręczyć kwiaty, ale ostatecznie bukiet wraz z życzeniami dla Elisabeth Nowak przekazała jej krewna i członkini zarządu Małgorzata Czerniak.

Andrzej Niśkiewicz

 

Foto1: Prawie 100 członków mniejszości niemieckiej w Pile przybyło na spotkanie adwentowe.
Foto: Gunter Horn
Foto2: Najmłodszy artysta Kubuś Sawicki wykonał piosenki Marlene Dietrich.
Foto: Andrzej Niśkiewicz

Show More