Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Spotkanie z Czarnkiem

W dniu, w którym sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła poprawkę Janusza Kowalskiego, zmierzającą do całkowitego odebrania środków na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości, przedstawiciele mniejszości niemieckiej spotkali się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem.

 

Dla przypomnienia: Już w minionym roku poseł Janusz Kowalski złożył poprawkę do budżetu na 2022. Ostatecznie została ona przez parlament przyjęta i dlatego, późniejszą decyzją ministra edukacji Przemysława Czarnka, od września 2022 r. język niemiecki jako język mniejszości nauczany jest jedynie w wymiarze jednej godziny tygodniowo, zamiast trzech, jak to ma miejsce w przypadku wszystkich innych uznanych w Polsce mniejszości.

Od tego czasu Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonywało, że powrót do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości jest możliwy, jeśli strona niemiecka podejmie kroki na rzecz finansowania nauczania języka polskiego w Niemczech. – W związku z tym, że w budżecie państwa niemieckiego jest w tej chwili pozycja wsparcia na naukę języka polskiego w Niemczech i wyasygnowano kwotę miliona euro, z naszej inicjatywy poprosiliśmy o spotkanie z  ministrem Przemysławem Czarnkiem – mówi Ryszard Galla. To spotkanie odbyło się w środę, podobnie jak głosowanie nad wnioskiem posła Kowalskiego ws. dalszego zmniejszenia finansowania nauki języka niemieckiego. Oprócz Ryszarda Galli w spotkaniu udział wzięli szef VdG Rafał Bartek i przewodniczący Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego Łukasz Jastrzembski.

– Dyskutujemy obecnie, co robić dalej – powiedział poseł Galla. Mniejszość Niemiecka nie chce zdradzać szczegółów dotyczących wyników pierwszego spotkania. Rozmowy mają dalej trwać, aby sytuacja została wyjaśniona najlepiej do rozpoczęcia kolejnego semestru.  – Zapewniam, że nasze środowisko wykorzysta każdy możliwy moment, aby jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, żeby nastąpił powrót z 1 do 3 godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach podstawowych – mówi Ryszard Galla.

ru

Show More