Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Jubileuszowy Rosenmontag, zebranie sprawozdawcze w Starej Schodni, droga Krzyżowa po niemiecku i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Pożegnanie karnawału w Chobiu
Prawie 500 uczestniczek, barwne stroje w klimacie postaci filmowych, dobry humor i liczne gry i zabawy – to właśnie babski comber w Chobiu. Impreza odbyła się 9 lutego w świetlicy wiejskiej. Głównym organizatorem było DFK Chobie.

 

Foto: www.ozimek.pl

 

 

 

 

Jubileuszowy Rosenmontag
Już po raz 25. w Szczedrzyku pożegnano karnawał podczas hucznego Rosenmontagu. Przypomniał o tej rocznicy przewodniczący DFK Klaus Leschik. Panie z koła DFK przygotowały poczęstunek, wszyscy uczestnicy zabawy byli przebrani w karnawałowe stroje i kapelusze, a do tańca grał Denis Wieczorek. Poniedziałkowy wieczór upłynął wiec na tańcach, śpiewach i opowiadaniu kawałów. Przewodniczący DFK dziękuje wszystkim uczestnikom za stworzenie tak pięknej atmosfery, jak również osobom, które przygotowały to karnawałowe spotkanie. W imprezie wziął udział proboszcz Marcin Ogiolda oraz Edeltrauda Szostok, członkini zarządu miejsko-gminnego TSKN w Ozimku.

 

Foto: Facebook/TSKN Ozimek

 

 

 

 

Dzień kobiet w Roszowicach
DFK Roszowice oraz sołtyska wsi zapraszają 11 marca na imprezę z okazji Dnia Kobiet. Początek o godz. 14.30 w domu spotkań w Roszowicach. W programie: występ zespołu Meritum, kobiece sprawy, poczęstunek i inne atrakcje. Wstęp: 15 złotych od osoby. Zapisy u pani sołtys Elfrydy Ignacy.

 

 

 

Zebranie sprawozdawcze w Starej Schodni
8 lutego członkowie DFK Stara Schodnia spotkali się w świetlicy wiejskiej na zebraniu sprawozdawczym. Podsumowano miniony rok oraz przedstawiono plany na 2018. Wśród gości był także burmistrz Jan Labus. O działalności DFK opowiedział jego przewodniczący Jerzy Sobota. Podsumowując rok 2017, wymienił najważniejsze wydarzenia i zrealizowane projekty. Oprócz tradycyjnych przedsięwzięć, do których należą m.in. Dzień św. Marcina, spotkanie bożonarodzeniowe i Dzień Matki i Ojca, udało się pierwszy raz zorganizować projekt „Drzewko Majowe w Schodni” oraz wykład historyczny o miejscowości. Sprawozdanie finansowe przedstawiła skarbnik Bernadeta Gonsior, a komisji rewizyjnej – Tomasz Kaczmarzyk. Zarządowi jednogłośnie udzielono absolutorium. W ramach dyskusji poruszono także kwestie związane z zadaniami i pomysłami na rok 2018, rozmawiano o możliwości pozyskania środków i wsparcia z Konsulatu RFN w Opolu oraz programu „Ożywienie Domów Spotkań” i TSKN w Opolu. Na zakończenie wszystkich zaproszono na pączki z okazji tłustego czwartku.

 

Foto: Facebook/DFK Stara Schodnia

 

 

 

 

Nowości z Rogowa
Nowości w kole DFK w Wodzisławiu Śląskim (Filia Rogów). Mniejszość niemiecka zaprasza swoich członków do udziału w kursie komputerowym, który niebawem się rozpocznie. Warunkiem uczestnictwa jest wiek: uczestnicy muszą mieć powyżej 50. roku życia. Zapisy w siedzibie DFK. Jednocześnie zarząd DFK zaprasza 3 marca o godz. 16 na imprezę z okazji Dnia Kobiet połączoną z degustacją pieczonego dzika. Impreza odbędzie się w siedzibie DFK w Rogowie.

 

 

 

Droga Krzyżowa po niemiecku

Koła DFK zapraszają na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w języku niemieckim. 23 lutego o godz. 18 niemiecka Droga Krzyżowa odbędzie się w kościele parafialnym w Chrząstowicach. 22 marca natomiast Drogę Krzyżową w języku niemieckim organizuje DFK Luboszyce w kościele pw. św. Antoniego z Padwy.
Dyżur przewodniczącego
TSKN zaprasza wszystkich członków i sympatyków kół DFK w gminie Turawa na dyżur przewodniczącego TSKN Rafała Bartka. Dyżur odbędzie się w poniedziałek 5 marca o godz. 16 w sali w budynku urzędu gminy (ul. Opolska 39c, Turawa).

 

 

Zaproszenie na turniej tenisa stołowego

DFK Stolarzowice po raz trzeci organizuje 21 kwietnia turniej tenisa stołowego mniejszości niemieckiej. Odbędzie się on w Szkole Podstawowej nr 43 w Stolarzowicach. W turnieju mogą uczestniczyć mieszkańcy Stolarzowic oraz członkowie DFK bez względu na miejsce zamieszkania. Grać mogą tylko amatorzy. Zgłaszać można się do 11 kwietnia do godz. 12 w serwisie internetowym DFK Schlesien (www.dfkschlesien.pl) poprzez formularz zgłoszeniowy.

 

 

 

adur

Show More