Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem:  z wizytą w Stodole, zebranie gminne i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Sportowe powitanie jesieni
Zarząd Koła DFK Roszowice zaprasza wszystkich serdecznie na sportowe powitanie jesieni. W programie: zmagania sportowe i konkursy dla dzieci i dorosłych, gry, kącik artystyczny, poczęstunek i występ artystyczny zespołu Tirol Band. Wstęp wolny. Start w niedzielę 9 września o godz. 15.30.

 

 

Z wizytą w Stodole

W słoneczną pierwszą niedzielę września członkowie DFK Roszowice wybrali się na wycieczkę. Przed nimi dzień z kulturą niemiecką, językiem, historią i literaturą. Pierwszym przystankiem była „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach. Tam członkowie DFK spotkali się z Różą Zgorzelską. Wycieczkowicze nie mogli wyjść z podziwu, w ilu dziedzinach angażuje się założycielka Heimatmuseum (przewodnicząca DFK Biedrzychowice, członkini zarządu wojewódzkiego TSKN na Śląsku Opolskim, radna miasta Prudnik). Róża Zgorzelska oprowadzała swoich gości po wszystkich ekspozycjach „Farskiej Stodoły” i po obejściu. Wystawa i historie przedstawiane przez prowadzącą, związane z wystawianymi przedmiotami, zainteresowały nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych. Na zakończenie spotkania członkowie DFK Roszowice wpisali się do kroniki i wręczyli założycielce „Farskiej Stodoły” upominek. Po wspólnym obiedzie grupa udała się w stronę Nysy. W Nysie pierwszym przystankiem był cmentarz, gdzie wraz z małżonką Luizą pochowany jest niemiecki poeta czasu romantyzmu Joseph Freiherr von Eichendorff, który urodził się w Łubowicach. Tam członkowie DFK zapalili znicze i pomodlili się. Wcześniej w autokarze organizatorzy przedstawili postać poety i jego twórczość. Pasażerowie usłyszeli m.in. wiersz „In einem kühlen Grunde” w formie poezji śpiewanej. Następnie grupa zwiedzała Nysę, uczestnicy zwrócili szczególną uwagę na pomnik J.F. von Eichendorffa, dom, w którym zmarł, studnię z niemieckimi napisami oraz liczne świątynie, z powodu których Nysa nazywana jest „Śląskim Rzymem”. Na zakończenie, po dniu pełnym wrażeń, członkowie DFK zorganizowali sobie czas wolny nad Jeziorem Nyskim.

 

Foto: DFK Roszowice/Facebook

 

 

Słodkie dzieła sztuki
Niemieckie Stowarzyszenie „Natangia” w Górowie Iławeckim (Deutsche Gesellschaft Natangen in Landsberg) zorganizowała projekt, podczas którego uczestnicy najpierw wysłuchali wykładu o dekoracjach ciast. Następnie każdy z uczestników własnoręcznie ozdabiał ciasto. Proces zdobienia, jak i wszystkie ozdobione ciasta zostały skrzętnie udokumentowane aparatem fotograficznym, ponieważ odbyła się również degustacja przygotowanych dzieł sztuki. Na zakończenie spotkania uczestnicy wymienili się wspomnieniami na temat tego, jak zdobione były torty i ciasta przez przodków oraz jak mamy, ciocie i babcie nazywały poszczególne narzędzia i techniki zdobienia.

 

 

 

Zebranie gminne

Podczas sierpniowego zarządu gminnego TSKN Reńska Wieś omówiono wiele tematów. Zarząd zachęcał m.in. do zorganizowania kursu języka niemieckiego z pomocą TSKN; do wzięcia udziału w Kulturfestivalu we Wrocławiu 22 września (jest możliwość skorzystania z autokaru gminnego); na 6 października zaplanowano gminny Oktoberfest. Zarząd TSKN Gminny Reńska Wieś zatwierdził również ostateczną listę kandydatów do rady gminy, zaprosił do udziału w wyborach samorządowych 21 października oraz na odbywający się tego samego dnia III Powiatowy Festiwal Mniejszości Niemieckiej w Zakrzowie.

 

 

Historia zamku

86 osób wzięło udział w spotkaniu pt. „Zamek Książ w Wałbrzychu – historia i współczesność”, zorganizowanym przez DFK Nędza. Wszyscy spotkali się w sali DFK Nędza i wysłuchali wykładu referentki o zamku Książ, tamtejszych eksponatach i o fasadzie zamku, referatowi towarzyszyła prezentacja, która zawierała bardzo dużo zdjęć zamku. Po wykładzie nastąpiła dyskusja, na zakończenie organizatorzy przygotowali występy muzyczne.

 

Foto: DFK Nędza/Facebook

 

 

Szkółka Miro czeka

Miro Deutsche Fußballschule Leschnitz ogłasza nabór dla dzieci w wieku 5–7 lat. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu na „orliku” lub w hali sportowej w Leśnicy, obejmują zarówno sport, jak i zajęcia językowe związane z piłką nożną i nie tylko. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na lukasz@jastrzembski.pl lub 607 773 690. Miejsce na treningi Miro Deutsche Fußballschule Leschnitz są już zarezerwowane. Od 4 września ruszyły treningi na „orliku”. Godziny spotkań: grupa 1 (najmłodsza) 17:00–18:00, grupa 2 (średnia) 18:00–19:30, grupa 3 (najstarsza) 19:30–21:00.

 

 

Foto: MDFS

 

Show More