Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Spotkanie noworoczne w Brożcu, sza za poległych, bal przebierańców i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Spotkanie noworoczne w Brożcu.

20 stycznia w restauracji Donitza spotkało się blisko 100 członków koła DFK Brożec na spotkaniu noworocznym. Uroczystość uświetnił występ przedszkolaków oraz solistów – Ewy Suchińskiej i Damiana Kleszcza.

 

Foto: Ewa Suchińska

 

 

Kolędowanie w Toszku

Któż nie lubi kolędować? Członkowie mniejszości niemieckiej z Toszka w każdym razie lubią. W zeszłą sobotę spotkali się o godz. 17.30 w domu parafialnym w Toszku, aby jeszcze raz powrócić do tego szczególnego, bożonarodzeniowego nastroju. Bezpośrednio po mszy św. w języku niemieckim wraz z zespołem Con Colore członkowie mniejszości niemieckiej zaśpiewali niemieckie i polskie kolędy – wśród nich znalazł się, rzecz jasna, także kolęda „Cicha noc”.

 

 

Msza za poległych

20 stycznia w kościele parafialnym w Chrząstowicach odbyła się msza święta w intencji żołnierzy, którzy w styczniu 1945 roku polegli w Chrząstowicach, oraz za wszystkie ofiary II wojny światowej z Chrząstowic. Po mszy członkowie mniejszości niemieckiej tradycyjnie spotkali się na modlitwie przy mogiłach żołnierzy niemieckich na chrząstowickim cmentarzu.

 

 

Zebranie członków MN we Wrocławiu

13 lutego we Wrocławiu odbędzie się zebranie wszystkich członków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu. Początek o godz. 16.00, w środę, w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12.

 

 

Magicznie w Roszowicach

Zarządy kół DFK Roszowice i Nieznaszyn zapraszają wszystkie dzieci, uczestników kursów sobotnich oraz osoby zainteresowane wraz z opiekunami na magiczne popołudnie z iluzjonistą. W programie występ magika, gry i zabawy animacyjne w języku niemieckim, warsztaty plastyczne i poczęstunek. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą obuwia zmiennego. Koszt: 5 zł od uczestnika. Zgłoszenia i wpłaty do 1 lutego u przewodniczących kół DFK w Roszowicach i Nieznaszynie. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki finansowemu wsparciu: Urzędu Gminy Cisek i Konsulatu RFN w Opolu.

 

 

Bal przebierańców

Zarządy kół DFK Nieznaszyn i Roszowice zapraszają wszystkie dzieci oraz uczestników kursów sobotnich wraz z rodzicami i dziadkami na bal przebierańców.
W programie: tańce, poczęstunek oraz wiele atrakcji. Dorośli również mają przyjść w przebraniu. Koszt: 5 zł od dziecka. Zgłoszenia i wpłaty u przewodniczących kół DFK Nieznaszyn oraz Roszowice.

 

 

Tragedia Górnośląska w Bytomiu

Mniejszość niemiecka w Bytomiu zaprasza 1 lutego na wydarzenie upamiętniające 74. rocznicę Tragedii Górnośląskiej w Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Ziemi Bytomskiej w Bytomiu. W programie: od godz. 12 prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej, a później część artystyczna i spotkanie przy kawie.

 

 

Kolęda w Bytomiu

W zeszłym tygodniu do bytomskich Niemców przyszedł z tradycyjną doroczną kolędą ks. Piotr Kopiec z kościoła WNMP w Bytomiu. Członkowie DFK śpiewali i modlili się wspólnie w języku niemieckim.

 

Foto: Manfred Kroll

 

 

Zaproszenie do Tarnowskich Gór

16 lutego o godz. 15 odbędzie się w siedzibie Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej (ul. Słoneczników 41 w Tarnowskich Górach) nasze spotkanie organizacyjne. BJDM zaprasza młodzież w wieku od 14. roku życia. Koło BJDM w Tarnowskich Górach zawiązało się na początku roku.

 

 

Upamiętnienie w Łabędach

TSKN oddział w Gliwicach zaprasza 9 lutego na upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej. O godz. 17.30 odbędą się uroczystości przy pomniku, a o godz. 18.00 rozpocznie się msza święta w kościele św. Jerzego w Łabędach.

 

 

Nowy zarząd w Zdziechowicach-Uszycach

26 stycznia w kole DFK Zdziechowice-Uszyce odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. W spotkaniu wzięli udział: przewodniczący TSKN w powiecie oleskim Damian Hutsch, gminny przewodniczący DFK Rudolf Gnacy i koordynator Michał Jaroń. W skład nowo wybranego zarządu weszli: przewodniczący Ireneusz Wieczorek, zastępca Józef Münzer, sekretarz Piotr Świtała, skarbnik Elżbieta Łakomska oraz członkowie: Ewa Mundry, Maria Musiał i Karolina Cichos. Podczas zebrania wybrano też komisję rewizyjną w składzie: przewodniczący Jan Pilarski, Piotr Morawiec i Alojzy Musiał.

 

adur

Show More