Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: wybory w Ozimku, Prószków i Gronowicach, karnawał w Kłodzku, Bytomiu oraz Otmęcie i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Wybory w Ozimku

2 marca w DFK Ozimek odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego wybrano nowego przewodniczącego i zarząd. Dodatkowo członkowie podsumowali działalność w 2018 roku. Zgromadzonych przywitała przewodnicząca Krystyna Koźlik. Koło liczy 110 członków i organizuje szereg imprez kulturalnych, ponadto przy kole działa od już 24 lat zespół ludowy Heidi, który dba o zachowanie tradycji i uczestniczy w wielu przeglądach i festiwalach. Sala spotkań jest czynna pięć dni w tygodniu, obok spotkań kulturalnych odbywają się m.in. próby zespołów, turnieje skata i posiedzenia zarządu. Przewodnicząca Krystyna Koźlik zaprezentowała również plan pracy na 2019 rok – oprócz tradycyjnych wydarzeń w tym roku zorganizowano kurs języka niemieckiego. Nowym przewodniczącym został Ryszard Koźlik, do zarządu weszli: Stefania Kępkowska, Barbara Czyrnia, Kornelia Olejnik, Krystyna Koźlik i Rudolf Cebula, a komisję rewizyjną tworzą: Norbert Halupczok, Elżbieta Czok i Marzena Koźlik.

 

Foto: DFK Ozimek

 

 

Wybory w gminie Prószków

W zeszłym tygodniu odbyły kolejne zebrania sprawozdawczo-wyborcze w kołach DFK gminy Prószków. W Chrząszczycach na stanowisku przewodniczącego pozostał Rudolf Golletz. W Zimnicach Wielkich na przewodniczącą wybrano natomiast Sabinę Wieję, a jej zastępcą został Paweł Giza. Sabina Wieja zastąpiła na stanowisku szefa DFK Artura Panuscha.

 

 

Wybory w Gronowicach

W niedzielne popołudnie w DFK Gronowice odbyło się roczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nową przewodniczącą została Anna Jantos. Do nowego zarządu wybrano także Kornelię Lenz, Arnolda Jurczyka, Rajmunda Jantosa i Ewelinę Brol.

 

Foto: Bernard Gaida

 

 

Karnawał w Kłodzku

DFK Kłodzko świętowało niedawno zakończenie karnawału. Do wspólnego świętowania Niemcy z Kłodzka zaprosili sąsiadów: członków DFK z Zielonej Góry wraz z przewodniczącym Bolesławem Bernaczkiem, który podczas imprezy zadbał również o dobrą muzykę. Do Kłodzka przyjechała też delegacja VdG z przewodniczącym Bernardem Gaidą i Marią Neumann oraz goście z Wałbrzycha. Oczywiście wszyscy bawili się w przebraniach.

 

Foto: DFK Kłodzko

 

 

Tłusty czwartek

Członkowie DFK Ruda Śląska spotkali się z okazji tłustego czwartku. Na stole nie zabrakło oczywiście karnawałowych przysmaków, w tym bohatera dnia: pączka. DFK przypomina, że 25 maja odbędą się w kole wybory nowego zarządu i nowego przewodniczącego.

 

 

Karnawał w Bytomiu

Także w DFK Bytom nie zapomniano o tym, żeby godnie pożegnać karnawał. Zorganizowano tam imprezę z okazji Rosenmontagu. Była dobra muzyka, pączki i świętowanie wśród przyjaciół.

 

Foto: Manfred Kroll

 

 

Rosenmontag w Otmęcie

Rosenmontag na stałe wpisał się też w kalendarz imprez w kole DFK w Otmęcie. Członkowie miejscowego DFK świętują go już od 25 lat. I tym razem DFK pożegnała karnawał tańcem i śpiewem. Nie zabrakło oczywiście oryginalnych kostiumów.

 

Foto: Zuzanna Donath-Kasiura

 

 

Spotkanie grupy młodzieżowej

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu zaprasza serdecznie młode aktywne osoby na spotkanie nowej grupy młodzieżowej. Jeśli jesteś w wieku 18–35 lat, interesuje Cię niemiecka historia, kultura, język i chciałbyś zaangażować się na rzecz mniejszości niemieckiej, uczestniczyć w ciekawych projektach, a nawet samemu je inicjować i realizować, to NTKS czeka właśnie na Ciebie. Nowa grupa będzie spotykać się w pomieszczeniach NTKS we Wrocławiu, będzie absolutnie niezależna i otrzyma własne fundusze. Spotkanie grupy młodzieżowej odbędzie się w poniedziałek 26 marca o godz. 18 w siedzibie NTKS we Wrocławiu przy ul. Saperów 12.

 

adur

Show More