Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowy zarząd VdG

Po czterech latach na zjeździe delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń został wybrany nowy zarząd. Nowy skład zmienił się tylko nieznacznie, ale jednocześnie znacznie się odmłodził.

 

Zgodnie ze zmienionym na obecnym posiedzeniu statutem, każdoczasowy przewodniczący Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej automatycznie należy do zarządu VdG. – Bardzo się cieszymy, że możemy teraz pomóc w kształtowaniu działalności stowarzyszenia i pracować na rzecz przyszłości. To wielki zaszczyt dla naszego stowarzyszenia być częścią tego organu decyzyjnego, a nie tylko być zaproszonym gościem – mówi Oskar Zgonina, szef ZMMN.

 

Brak kontrowersji

Wynik wyborów przedstawicieli pozostałych organizacji był również z góry przesądzony, gdyż tylu kandydatów było zgłoszonych z Opola, województwa śląskiego, Dolnego Śląska i województwa warmińsko-mazurskiego, ile organizacje mają miejsc w zarządzie. W skład Zarządu wchodzą teraz Rafał Bartek, Łukasz Jastrzęmbski i Sylwia Kus z Opola, Marcin Lippa i Waldemar Świerczek z województwa śląskiego, Damian Stefaniak z Dolnego Śląska i Michał Schlueter z Warmii Mazur.

 

Wybory

Dwóch kandydatów – Peter Jeske z Koszalina i Walter Müller z Bydgoszczy – zostało zgłoszonych z organizacji północno-zachodnich, które reprezentowane są w zarządzie przez jednego przedstawiciela. – Myślę, że będziemy po prostu dalej wykonywać naszą pracę i każdy, kto mnie zna, wie, że może na mnie liczyć – powiedział Peter Jeske. A Walter Müller, który pochodzi z Norymbergi, wyjaśnił: „Moi dziadkowie zostali wypędzeni jako Kaszubi. Pewnego dnia powiedziałem żonie, że na emeryturze wrócimy do rodzinnych korzeni, więc kilka lat temu przeprowadziliśmy się do Bydgoszczy”.

Po tajnym głosowaniu Peter Jeske został wybrany ostatnim członkiem zarządu VdG.

 

Przewodniczący

 

Rafał Bartek (re) ist neuer VdG Vorsitzender.

 

Jeszcze w trakcie Zjazdu Delegatów nowo wybrany zarząd zebrał się na pierwszym posiedzeniu, aby dokonać wyborów przewodniczącego. Związkiem kierować będzie od teraz Rafał Bartek.

Wybrano również komisję rewizyjną, w skład której wchodzą obecnie Anna Kasprzyk (Oppeln), Dawid Bojarowski (Gdańsk) i Agnieszka Dłociok (Gleiwitz).

Show More