Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rozwód z orzeczeniem o winie? Zapytaj prawnika!

CZY ROZWÓD Z ORZECZENIEM O WINIE WPŁYWA NA PODZIAŁ MAJĄTKU?: Klienci bardzo często pytają, czy rozwód z orzeczeniem o winie rozpadu pożycia małżonków wpłynie na podział majątku. Czy jeżeli sąd orzeknie wyłączną winę partnera, to dostaną więcej z majątku wspólnego?


Odpowiedź prawnika jest inna, niż oczekuje tego klient. Mianowicie orzeczenie o wyłącznej winie partnera nie wpływa na podział majątku wspólnego. Zgodnie z prawem małżonek, z którego winy nastąpił rozpad małżeństwa, ma takie samo prawo do swojej części majątku jak drugi małżonek. Z uwagi na powyższe sąd najprawdopodobniej dokona podziału majątku „po połowie”. Dla sądu przy podziale majątku nie będzie miało znaczenia, kto zostawił rodzinę, kto zdradził itp.

Od lewej: Joanna Wrońska, Łukasz Kuczyński i Joanna Tokarska-Grzesik
Foto: KTGW

Dotyczy to również spłat oraz dopłat przy podziale majątku. Sąd nie postanowi, że osoba z orzeczoną wyłączną winą będzie zmuszona zapłacić więcej osobie „niewinnej”, wina nie wpłynie na wysokość rat, jeżeli zostanie umożliwione spłacenie części majątku w systemie ratalnym. Poniżej wyjaśnię, czym są i w jakich sytuacjach mamy do czynienia ze spłatami oraz dopłatami. Spłaty oraz dopłaty pojawiają się wtedy, kiedy wartość składników majątkowych, które przypadają małżonkom przy podziale majątku, nie jest jednakowa. O spłacie będziemy mogli mówić wtedy, kiedy jeden z małżonków otrzyma całość majątku wspólnego. W takiej sytuacji będzie zobowiązany do spłaty drugiego małżonka. Natomiast o dopłacie będziemy mogli mówić w sytuacji, w której obydwoje małżonków dostaną składniki majątku wspólnego, jednakże ich wartość będzie różna. Małżonek, który otrzymał bardziej wartościowe składniki, będzie zobowiązany do dopłaty na rzecz drugiego małżonka. Pozostaje zatem pytanie, jakie korzyści majątkowe daje nam orzeczenie o wyłącznej winie małżonka przy rozwodzie.

A więc w jakiej sytuacji wina będzie brana pod uwagę? Sytuacja, w której padnie orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków, jest równoznaczna z „przegraniem sprawy” oraz poniesieniem kosztów procesowych, sądowych. Od tej zasady jest jednak wyjątek – w sytuacji gdy przyczyną rozwodu było zachowanie jednego z małżonków, które polegało na marnotrawieniu majątku bądź też nieprzyczynianiu się do jego powiększenia. W praktyce takie zachowania to wszelkiego rodzaju uzależnienia, takie jak narkomania, alkoholizm czy uprawianie hazardu. Zatem jeżeli wina została orzeczona z uwagi na powyższe, sąd może orzec, że małżonek, który doprowadził do rozpadu małżeństwa, będzie ponosił większy ciężar finansowy, a zatem może dostać mniejszą część majątku wspólnego niż strona, która nie zawiniła. Tutaj główną przyczyną nierozdzielenia majątku „po równo” będzie aspekt nieprzyczynienia się do rozbudowy majątku, a wręcz jego marnowania, a nie samo orzeczenie winy.

Łukasz Kuczyński

Show More