Gdzie się podział czas? Założone w 1994 r. jako ostatnie niezależne stowarzyszenie mniejszości niemieckiej w dzisiejszym województwie warmińsko-mazurskim Nidzickie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej świętowało swoje 30-lecie 29 czerwca w Kamionce letnią imprezą rodzinną. Pod wieloma względami zdjęcia przypominają wspomnienia z obchodów sprzed pięciu lat, w 2019 r., również 29 czerwca.
Wyglądało to tak, jakby zarząd i członkowie Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, którzy zorganizowali festyn wtedy i teraz, mieli abonament na jasne słońce. Po raz kolejny błękitne niebo rozpostarło się nad „Wioską Garncarską” w Kamionce. Malownicza posiadłość z garncarnią, kuźnią i oranżerią oraz rozległym „rajskim ogrodem” oferuje warsztaty artystyczne i edukacyjne. Na potrzeby wydarzeń kulturalnych, takich jak festyn nidzickiego stowarzyszenia, w stodole znajduje się mały amfiteatr, którego nazwa pochodzi od okalających drzew jarzębiny, i oferuje rodzinną atmosferę.
W poszukiwaniu cienia
Jedynym mankamentem był niemal całkowity brak cienia na widowni, który panie z chóru stowarzyszenia zapewniły sobie za pomocą parasoli. Drugi minus uroczystości: inaczej niż pięć lat temu, tym razem nie udało się przybyć członkom Wspólnoty Powiatu Nidzickiego. Ute Kondritz, wiceprzewodnicząca Wspólnoty, również wyraziła ubolewanie z tego powodu w swoim przemówieniu powitalnym. Na uroczystość przybyli za to Stephan Grigat, rzecznik Ziomkostwa Prus Wschodnich, oraz Joanna Hassa, kierownik biura Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, a Sabina Reguła, przewodnicząca nidzickiego stowarzyszenia, mogła powitać swoją następczynię Anetę Brzyską, która pełni swoją funkcję od połowy czerwca, a także ustępującego pełnomocnika marszałka ds. mniejszości Wiktora Marka Lejka.
Otwarcie uświetniło nabożeństwo ekumeniczne o godz. 10.00, które odprawili pastor ewangelicki w Nidzicy Roland Zagóra oraz katolicki duszpasterz mniejszości niemieckiej ks. kanonik Andrè Schmeier. Część oficjalna z pieśnią wschodniopruską, powitaniem i przemówieniami gości została następnie nieco przełożona na rzecz jubileuszowego tortu i bufetu z ciastami przygotowanego przez panie ze stowarzyszenia. Jednak dzięki pewnemu prowadzeniu programu przez Igę Potapiuk i Damiana Wierzchowskiego oficjalna i kulturalna część wydarzenia wkrótce była kontynuowana.
Różnorodność, wiele pomysłów, wielu pomocników
Laudacje były krótkie, co wynikało z upalnej pogody oraz wesołej i ożywionej atmosfery, ale ani lokalni goście, ani Stephan Grigat i Joanna Hassa nie przegapili okazji, aby pochwalić nidzickie stowarzyszenie za jego różnorodną działalność. Joanna Hassa podchwyciła wskazówkę z nabożeństwa: – Cieszę się, że jesteście tak aktywni i wykonujecie tak różnorodną pracę. Kultywujecie różnorodność na łące życia.
W swoim kazaniu kanonik Andrè Schmeier oparł tę różnorodność na wielkich apostołach chrześcijaństwa, Janie oraz Piotrze i Pawle, których imieniny przypadają 29 czerwca.
Joanna Hassa: „Cieszę się, że jesteście tak aktywni i wykonujecie tak różnorodną pracę. Pielęgnujecie różnorodność na łące życia.”
Po kolejnym występie chóru ożywiona atmosfera przeniosła się na scenę amfiteatru, gdzie po przerwie obiadowej zaprezentowali się laureaci tegorocznego konkursu piosenki niemieckiej im. Waltera Kollo oraz dzieci i młodzież z grupy tanecznej stowarzyszenia, w której wystąpiły również młode artystki Iga Potapiuk i Julia Perzanowska. Iga Potapiuk była zajęta śpiewaniem w chórze i z kolegą, a także moderowaniem przez cały czas, ale wielu innych pomagających członków organizacji również miało pełne ręce roboty. Sabina Reguła i wiceprzewodniczący Michał Schlueter symbolicznie wręczyli Gertrudzie Wylengowskiej złote pióro w jej imieniu, ale przede wszystkim za wieloletnią służbę jako skarbnik i złota rączka w finansowaniu projektów. Miejmy nadzieję, że jeszcze wiele dobrych projektów i wniosków zostanie nim napisanych i, jak powiedziano w kilku przemówieniach, „wszyscy spotkamy się tu ponownie za 30 lat”.
Uwe Hahnkamp
Informacja dodatkowa: Obchody oraz wydanie broszury z okazji 30-lecia Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej były możliwe dzięki wsparciu: polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec, Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz Banku Spółdzielczego w Nidzicy.