Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kwestia sumienia

W Dworze Artusa za Fontanną Neptuna w centrum Gdańska mieści się najdostojniejsza sala bankietowa miasta. 16 lipca stowarzyszenie Lehndorff-Gesellschaft Steinort e.V., Ławy Dworu Artusa w Gdańsku, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Fundacja Konrada Adenauera upamiętniły nieudany zamach na Adolfa Hitlera, który miał miejsce 80 lat temu, 20 lipca 1944 r. w kwaterze głównej führera w Wilczym Szańcu.

Jest to oszałamiający wachlarz wrażeń, które nacierają na odwiedzającego salę. Z jednej strony sceny z Biblii, z drugiej sceny z mitologii greckiej, duży posąg św. Krzysztofa i poświęcone trofea, które rozciągają niektóre obrazy w trzeci wymiar, piec kaflowy sięgający nieba, mnóstwo rzeźb w drewnie na ścianach, a nad tym wszystkim unosi się kilka statków handlowych jako znak bogactwa miasta. Stylistycznie jest to zlepek, ale dostojny, i znak kosmopolityzmu, tolerancji i dalekowzroczności jego mieszkańców.

Sala Dworu Artusa, przemówienie konsul generalnej Cornelii Pieper

 

Akt ruchu oporu 20 lipca 1944 r.…

Przemawia Norbert Lammert, były przewodniczący Bundestagu i przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera.

Odpowiednie miejsce do upamiętnienia ludzi, którzy zaplanowali zamach mający zakończyć trwającą II wojnę światową. Operacja Walkiria, która nie powiodła się 20 lipca 1944 r., była jedną z wielu prób zamachu, ale ważną, ponieważ to głównie członkowie Wehrmachtu powstali przeciwko swojemu głównodowodzącemu. Konsul generalna Cornelia Pieper jako pierwsza przypomniała tło – okrucieństwa, które skłoniły wielu ludzi do przejawienia oporu z narażeniem życia: – Poświęcili własne życie, aby iskra człowieczeństwa mogła rozbłysnąć w Niemczech, przynajmniej na krótką chwilę. Wykazali się odwagą cywilną najwyższej próby.

Były ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter był bardziej sceptyczny, nie w kwestii odwagi zamachowców i spiskowców z 20 lipca, ale ich motywacji. Dla niego nie ma to żadnego związku z wolnym i demokratycznym porządkiem państwowym: – W moich oczach ci ludzie byli, nie ma co ukrywać, po części antyliberalni i nacjonalistyczni.

Pogląd ten lubił często omawiać ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi, takimi jak Richard von Weizsäcker.

… i jego konsekwencje

Głównym mówcą podczas wydarzenia upamiętniającego był Norbert Lammert. Były przewodniczący niemieckiego Bundestagu jest obecnie przewodniczącym Fundacji Konrada Adenauera. Norbert Lammert powiedział, że nie wygłosi uroczystego przemówienia, ponieważ w tamtym czasie nie było czego świętować, gdyż „nieudany zamach nie obalił narodowosocjalistycznego reżimu terroru ani nie zakończył II wojny światowej”. Odniósł się również do kwestii poglądów zamachowców: – Mimo to, a może właśnie dlatego, był to znak, latarnia morska, którą zrozumiano dopiero później.

Godzina pamięci w Gdańsku otworzyła także ósmy festiwal STN:ORT 2024, który odbywa się w Steinort.

Bowiem dzień 20 lipca i opór polityczny miały długofalowe skutki: – Były podstawą do przywrócenia reputacji Niemiec na świecie i znalazły odzwierciedlenie w niemieckiej ustawie zasadniczej, której 75. rocznicę niedawno obchodziliśmy.

Muzyka renesansowa z historycznymi instrumentami w wykonaniu zespołu Anima Shirvani i głosów chóru z Reinbek
Zdjęcia: Uwe Hahnkamp

Norbert Lammert nawiązał do zapisanego w konstytucji prawa do oporu. Bez względu na to, jak myśleli mężczyźni i kobiety z 20 lipca i innych grup oporu politycznego, bez względu na to, jak wyobrażali sobie przyszłe państwo, słuchali swojego sumienia, które nie chciało już uczestniczyć w wojnie i panującej wówczas sytuacji. Dało się to wyczuć między wierszami przemawiających.

Międzynarodowa grupa Anima Shirvani ze współczesnymi instrumentami, takimi jak teorba, krumhorn i naturalna trąbka, a także Singkreis Reinbek zapewniły odpowiedni akompaniament do ceremonii z utworami niemieckich kompozytorów renesansowych.

Uroczystość upamiętniająca w Gdańsku otworzyła również 8. festiwal STN:ORT 2024, który odbywa się głównie w Sztynorcie/Steinort nad Jeziorem Mamry / Mauersee w pobliżu zamku w Sztynorcie, dawnej siedziby rodziny von Lehndorff. Ostatni hrabia Heinrich von Lehndorff był współspiskowcem w zamachu z 20 lipca 1944 r. i, podobnie jak wielu innych, został za to powieszony.

Show More