Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ocalić od zapomnienia

W połowie grudnia w starym spichlerzu w Brożcu w gminie Walce otwarto wystawę Związku Rolników Śląskich. Była to również okazja do zaprezentowania Kalendarza Rolnika na 2022 r.

 

„Śląska wieś w obrazach” to nazwa wystawy Związku Rolników Śląskich, na której prezentowane są wybrane fotografie, które w ostatnich latach znalazły się w kalendarzach tej organizacji. Są tu wielkoformatowe zdjęcia śląskich strojów ludowych, koron żniwnych, ale także fotografie pokazujące, jak wyglądało i wygląda codzienne życie na śląskiej wsi. – Tą wystawą chcieliśmy przypomnieć fotografie z ostatnich 19 kalendarzy. A ponieważ zdjęcia i tematyka są tak różne, pokazują życie wsi z bliska – mówi Bernard Dembczak, prezes ZRŚ.

 

Wystawa, którą wsparł finansowo Konsulat RFN w Opolu, początkowo pozostanie w dawnym spichlerzu w Brożcu. – Nie zostanie ona jednak po prostu gdzieś schowana, lecz będzie udostępniona zainteresowanym osobom w innych miejscowościach. Mieliśmy już prośby o wypożyczenie jej podczas wernisażu, co nas bardzo cieszy – mówi Bernard Dembczak.

 

An der Ausstellungseröffnung nahmen teil (v.l.): VdG-Vorstzender Bernard Gaida, die Deutsche Konsulin in Oppeln Birgit Fisel-Rösle, Bauernverbandschef Bernard Dembczak und der Gemeindevorsteher von Walzen Marek Smiech.
Foto: Bauernverband

 

Otwarcie wystawy, w którym wzięli udział nie tylko członkowie Związku, lecz także goście, m.in.: konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle, przewodniczący VdG Bernard Gaida oraz burmistrz Walc Marek Śmiech, posłużyło także Związkowi Rolników Śląskich do zaprezentowania nowego kalendarza na 2022 r. Tym razem również poświęcony jest konkretnemu tematowi, a mianowicie układowi przestrzennemu śląskiej wsi.

 

“Na co dzień może tego nie widzimy, ale jeśli spojrzeć na niektóre nasze wsie z góry, to widać, że były budowane według konkretnego planu i częściowo tak pozostało do dziś”,

 

mówi Bernard Dembczak. Jako przykłady podaje wieś Gronowice w powiecie kluczborskim, której okrągły plan można oglądać do dziś, czy Kierpień w powiecie prudnickim z dwiema równoległymi głównymi drogami, pomiędzy którymi płynie potok.

 

Den Bauernkalender erhalten vor allem Mitglieder und Förderer des Schlesischen Bauernverbandes.
Foto: R.Urban

 

Kalendarz Rolnika na rok 2022 otrzymają głównie członkowie i partnerzy ZRŚ.

Rudolf Urban

Show More