Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W dbałości o sylwetkę

Przed nami coraz więcej słonecznych dni, które sprawią, że bardziej się odkryjemy. Wtedy jednak ukażemy, bądź nie, minusy naszej sylwetki. Żeby było ich jak najmniej, a najlepiej wcale, warto zadbać o ruch i o odpowiednią dietę, ważne jest też dostarczenie organizmowi potrzebnych substancji. Jedną z nich bez wątpienia jest piperyna.

Jest to substancja znajdująca się w zewnętrznej otoczce pieprzu czarnego, odpowiadająca za jego ostry smak. Jej prozdrowotne właściwości znane są od dawna, ale teraz zostały udowodnione w licznych badaniach. Okazuje się, że piperyna bardzo skutecznie wspomaga odchudzanie poprzez termogenezę, która przyspiesza proces utleniania tkanki tłuszczowej oraz hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych. Powoduje również szybsze trawienie pokarmów. Ba, piperyna jest skuteczna także w przypadku dużej nadwagi, bez ryzyka wystąpienia efektu jo-jo. Nie są to jednak jedyne zalety jej stosowania,

Zgub kilogramy, polepsz nastrój

Jest ona także silnym antyoksydantem, który chroni przed wpływem wolnych rodników i zbyt szybkim starzeniem się organizmu. Poprawia także ukrwienie żołądka, dzięki czemu wpływa na lepsze przyswajanie składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, selen, koenzym Q10 i beta-karoten. Poza tym piperyna ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zmniejsza ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona, rozszerzając naczynia krwionośne poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga pracę układu odpornościowego. Nie ma wątpliwości, że suplementacja piperyną doskonale sprawdzi się u osób, które borykają się z nadwagą, także tą znaczną. Pomoże nie tylko zgubić kilogramy, ale także zapobiegnie dalszemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Suplement może być stosowany również podczas wzmożonego wysiłku intelektualnego, ponieważ korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Pozytywne efekty przyniesie przyjmowanie piperyny w przypadku zaburzeń depresyjnych, gdyż pobudza ona wydzielanie serotoniny i dopaminy, poprawiając tym samym nastrój. Stosowanie jej przez osoby aktywne fizycznie sprzyja przyswajaniu białka, będącego budulcem masy mięśniowej.

Piperyna znaduje się w otoczce pieprzu czarnego.
Foto: Unsplash

 

Nie dla każdego

Piperyna od wieków stosowana była też jako preparat na niestrawność i przeziębienie. Po połączeniu piperyny z cynamonem łagodzi ona silne bóle głowy, również te o podłożu migrenowym. Jest też substancją o właściwościach moczopędnych i oczyszczających, dzięki czemu usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Ciekawą informacją jest także to, że piperyna zwiększa poziom komórek odpowiedzialnych za kolor skóry (melanocytów), dlatego też polecana jest osobom chorym na bielactwo. Osoby, które zdecydują się na tabletki z piperyną, powinny wiedzieć, że nie wywołują one skutków ubocznych, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Uwaga: Przedawkowanie piperyny może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Nie zaleca się także przyjmować suplementów zawierających piperynę kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Na piperynę powinny również uważać osoby, które przyjmują digokstynę lub fenytoinę, ponieważ wówczas leki te są przez piperynę wolniej usuwane z organizmu przez wątrobę. Osoby te powinny stosować piperynę w ograniczonych ilościach lub zrezygnować z niej całkowicie.

Karolina Świerc

Show More