Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Die Gedanken sind frei

Programy wyborcze

Choć styczeń jest miesiącem szczególnie poświęconym upamiętnieniu ofiar tzw. Tragedii Górnośląskiej, chciałbym dziś poświęcić parę słów nadchodzącym wyborom do Bundestagu. Wydarzenia lat powojennych, historia, kultura, teraźniejszość i przyszłość mniejszości niemieckich są również częścią ogólnoniemieckiego dziedzictwa, teraźniejszości i przyszłości. My, Niemcy w Polsce, wiemy o tym. Wybory to czas, w którym można testować niemieckich polityków: co naprawdę o tym sądzą? Już teraz można czytać i analizować programy wyborcze poszczególnych partii. Kampania wyborcza jest bardzo krótka, dlatego bardzo ważna była długotrwała aktywność polityczna AGDM wśród naszych członków, co przyniosło dobre owoce w przypadku CDU/CSU i SPD. Przyjrzałem się bliżej czterem najważniejszym partiom. Chciałbym tylko przypomnieć, że ostatnia umowa koalicyjna koalicji „sygnalizacji świetlnej” w ogóle nie wspominała o mniejszościach niemieckich. Dlatego jestem szczególnie usatysfakcjonowany faktem, iż w programie wyborczym SPD czytamy: „Chcemy wspierać dziedzictwo kulturowe i historyczne mniejszości narodowych”, oraz że jest ono traktowane „jako część historii całych Niemiec”.

Przeanalizowałem cztery najważniejsze partie.

Rozdział programu wyborczego CDU/CSU „Żyć wolnością i krzewić kulturę” rozpoczyna się słowami: „Nasz kraj jest bogaty kulturowo – bogaty w tradycje i obyczaje (…), w historię i różnorodność religijną. (…) Nasza kultura jest fundamentem naszej wolności, na którym jako naród stoimy dzisiaj i na którym chcemy stać w przyszłości”. Dalej następuje wyraźna deklaracja, że obejmuje to również zachowanie dziedzictwa kulturowego wypędzonych i przesiedleńców. To dziedzictwo jest „cenną częścią naszej tożsamości”, a „niemieckie dziedzictwo kulturowe w Europie Wschodniej przejawia moc jednoczącą” i jest „integralną częścią niemieckiego narodu kulturowego i częścią europejskiej tożsamości”. Dla nas bardzo istotne jest oświadczenie CDU/CSU, że potwierdza się „historyczna odpowiedzialność za rodziny wypędzonych, przesiedleńców, późnych repatriantów i mniejszości niemieckie”. 80 lat po masakrze niemieckiej ludności cywilnej, deportacji do Związku Radzieckiego i obozów powojennych oraz początkach dziesięcioleci dyskryminacji językowej i kulturowej Niemców, którzy pozostali w rodzinnych stronach między Odrą, Morzem Bałtyckim, Bałkanami i Kamczatką, jest to potwierdzeniem szczególnego zobowiązania Niemiec wobec sytuacji współczesnych społeczności niemieckich w Europie i Azji Środkowej. Nacisk na funkcję pomostową tych społeczności jest zorientowanym na przyszłość uznaniem naszej pracy w krajach ojczystych, która zasługuje na wsparcie i potrzebuje go. Niestety, w programach wyborczych FDP i Sojuszu 90 / Zielonych nie znajdziemy żadnego oświadczenia dotyczącego mniejszości niemieckich.

Bernard Gaida

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.