Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Co się teraz stanie?

Pomnik Powstańców i przyległy do niego teren będący własnością Skarbu Państwa jest jednym z magnesów turystycznych na Górze św. Anny. Od początku września to historyczne miejsce nie jest już jednak administrowane przez starostwo powiatu strzeleckiego. W związku z tym pojawiają się pytania o przyszłość tego miejsca pamięci.

 

Nowym administratorem terenu jest Ministerstwo Obrony Narodowej, które już poinformowało, że opiekę nad nim sprawować będzie Opolska Brygada Logistyczna. Żołnierze byli już tam skierowani na przygotowania do obchodów 100. rocznicy tzw. III powstania śląskiego, teraz przez cały rok mają się opiekować pomnikiem, a także przedpolem i znajdującym się za nim amfiteatrem.

 

Mniej zmartwień

Dla poprzedniego zarządcy, którym było starostwo w Strzelcach Opolskich, decyzja rządu oznacza jedno zmartwienie mniej. – Przysłowiowy kamień spadł mi z serca. Myślę jednak, że najważniejsze jest to, aby obiekt został wreszcie całkowicie i gruntownie odremontowany. Ale czy tak się rzeczywiście stanie? – zastanawia się starosta strzelecki Józef Swaczyna, przypominając, że już 10 lat temu mówiło się o dodatkowych środkach na gruntowny remont. Teraz także miał być przeprowadzony remont, na który miały być udostępnione środki państwowe. Ostatecznie do tego nie doszło, gdyż firmy zainteresowane pracami oszacowały koszty znacznie wyżej. Budowla niszczała więc coraz bardziej, bo kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, które starostwo otrzymywało od państwa, wystarczało tylko na najpotrzebniejsze naprawy. Józef Swaczyna ma nadzieję, że nowy zarządca będzie miał więcej szczęścia i że pomnik i amfiteatr wkrótce rozbłysną nowym blaskiem.

 

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny
Foto: Pudelek (Marcin Szala) wikimedia commons

 

Obawy mniejszości

Podobnego zdania jest Rafał Bartek, przewodniczący opolskiego sejmiku i szef mniejszości niemieckiej w województwie, który jednak sięga myślami dalej niż tylko remontu obecnych obiektów. – Pojawia się pytanie, co się stanie z tym miejscem z perspektywy historycznej. Czy nadal będzie stylizowane na miejsce pamięci czczące pamięć wyłącznie polskich bojowników z 1921 r., czy też MON zajmie się także całą, trudną historią tego miejsca. Bo to nie jest tak, że przed pomnikiem powstańców niczego tu nie było – mówi Rafał Bartek, mając na myśli amfiteatr zbudowany w latach 30. i mauzoleum bojowników Freikorpsu z 1921 r.

Wysłaliśmy e-mail do Ministerstwa Obrony z zapytaniem, czy planowane są prace renowacyjne i jak zostanie przedstawiona historia tego miejsca. W odpowiedzi czytamy m.in. “Intencją przejęcia nieruchomości jest objęcie Pomnika Czynu Powstańczego i Amfiteatru Skalnego opieką wojska tj. zabezpieczenie i przygotowanie miejsca oraz należyta oprawa uroczystości państwowych przy Pomniku Czynu Powstańczego. Resort ON będzie sukcesywnie przydzielał środki finansowe na wypełnienie zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jak również analizował możliwość przeprowadzenia prac remontowych. (…) Planowane w przyszłości prace remontowe i inwestycyjne będą realizowane w oparciu o obowiązujące procedury w MON.”

Rudolf Urban

Show More