Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pamiętamy!

W przeddzień Święta Zmarłych delegacja członków TSKN i ZNSKK jak co roku odwiedziła cmentarz ofiar obozu pracy w Łambinowicach. Symboliczne mogiły cywilów, którzy w latach 1945–1946 byli przetrzymywani w obozie dla przesiedlanej ludności niemieckiej, zostały starannie oczyszczone i wysprzątane. W porządkowaniu grobów brał udział m.in. pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. wielokulturowości Norbert Rasch. Na płytach z nazwiskami zmarłych ustawiono znicze, a pod krzyżem Waldemar Świerczek, członek Zarządu ZNSSK, złożył wieniec.

Norbert Rasch beteiligt sich aktiv an den Aufräumarbeiten auf dem Friedhof.
Schülerinnen der Grundschule in Lamsdorf zünden Kerzen auf den Gräbern an.

 

 

 

 

 

 

 

Droga na cmentarz wiedzie przez liściaste lasy, które o tej porze roku prezentują się naprawdę urokliwie: jest ciepło, słońce prześwietla kolorowe drzewa, a pod nogami szeleszczą suche liście. Mimo pięknej pogody trudno zapomnieć, gdzie się znajdujemy. Ta ziemia kryje setki tysięcy grobów, a bolesna przeszłość miejscowości sięga ponad 150 lat wstecz. W 1864 r. w sąsiedztwie wsi powstał poligon wojskowy, na którego terenie podczas wojny francusko-pruskiej w latach 1870–1871 utworzono obóz jeniecki dla francuskich żołnierzy. Pozostała po nich kwatera z ponad pięćdziesięcioma mogiłami. Obok znajdują się rzędy prostych, bezimiennych betonowych krzyży z lat 1914–1919 – podczas I wojny światowej przez niemiecki obóz jeniecki przewinęło się ok. 90 tys. żołnierzy z krajów ententy, pozostało po nich blisko 7000 grobów.

Waldemar Świerczek, Mitglied des VdG-Vorstands, legt einen Kranz am Kreuz auf dem Friedhof für die Opfer des Arbeitslagers Lamsdorf nieder.

Podczas II wojny światowej w Lamsdorf funkcjonował jeden z największych obozów Wehrmachtu w Europie. Na początku września 1939 r. przewieziono do Stalagu VIII B pierwszych polskich jeńców, głównie żołnierzy pojmanych po bitwie nad Bzurą. Liczba polskich jeńców sięgała nawet 100 tys. Potem masowo zwożono tu jeńców radzieckich, których umieszczano w osobnym obozie Stalag VIII F. Według różnych szacunków w czasie II wojny światowej w obozie zmarło lub zostało pomordowanych od 40 do 100 tys. jeńców, a przeszło przez niego ok. 300 tys. żołnierzy różnych narodowości. W okolicznych lasach do dziś można się natknąć na pozostałości obozowej infrastruktury. Są też ślady następstw wojen – groby i nieliczne resztki zabudowy obozów dla migrującej ludności cywilnej: najpierw niemieckiego dla Niemców opuszczających te tereny, a potem polskiego dla niemieckiej ludności, która miała być przesiedlona w głąb Niemiec. Zbudowany na terenie poligonu wojskowego obóz początkowo miał status obozu przejściowego, następnie został przekształcony w obóz pracy. Śmierć poniosło w nim od 1000 do 1500 Niemców i Górnoślązaków.

In dem Lager waren hauptsächlich Deutsche, die ausgesiedelt werden sollten, und Schlesier interniert.
Zwischen 1.000 und 1.500 Deutsche und Oberschlesier kamen im Arbeitslager Lamsdorf ums Leben.

 

 

 

Co roku członkowie niemieckich organizacji mniejszościowych na znak pamięci o zmarłych i zamordowanych Niemcach, ale także wszystkich innych ofiarach wojen i przemocy, odwiedzają groby znajdujące się na terenie Łambinowic, zapalają znicze na grobach i składają kwiaty. Pamięć musi trwać. Oby nigdy więcej wojny.

Anita Baraniecka

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.