Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wednesday, November 30, 2022

Liczymy na jeszcze więcej – FC DFK Oberschlesien na Europeadzie 2022

Od 25 czerwca w austriackiej Karyntii trwają Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Mniejszości Narodowych i Etnicznych – Europeada, organizowanej przez Federalistyczną Unię Europejskich Narodowości. Mniejszość niemiecką z Polski reprezentuje FC DFK Oberschlesien. Trener Mateusz Labusek przed wyjazdem do Karyntii twierdził, że poziom sportowy prezentowany przez jego podopiecznych jest naprawdę wysoki, dlatego jest spokojny.

 

Jak pokazuje praktyka, nie przesadzał. Dowodzi temu fakt, że zespół FC DFK Oberschlesien awansował do kolejnej fazy, choć w grupie C musiał się mierzyć z silnymi ekipami – Duńczykami z Niemiec, Ladynami z Włoch oraz Słowakami i Czechami z Rumunii. Team Mateusza Labuska spisał się wybornie. Po wygranej 4-2 z Landynami z Włoch, remisie 2-2 z Duńczykami z Niemiec, w ostatnim spotkaniu 8-2 pokonali Słowaków i Czechów z Rumunii!

 

Mannschaftsfoto des FC DFK Oberschlesien
Foto: Europeada

 

Oznacza to, że FC DFK Oberschlesien awansowało do ćwierćfinału, który rozegrany zostanie jutro (30. czerwca), ale rywala jeszcze nie poznaliśmy, bo losowanie odbędzie się dzisiaj wieczorem (29. czerwca). Stawką tego meczu jest gra w półfinale, który zaplanowany jest na piątek (01. lipca), zaś finał  przewidziany jest w najbliższą sobotę (02.lipca) – oby z udziałem naszego zespołu: – Już sam fakt dotarcia do ćwierćfinału jest dla naszej drużyny poważnym osiągnięcie. Dlaczego? Wiele zespołów, które biorą udział w tym turnieju, przygotowywały się do niego znacznie dłużej od nas. Mamy 19 chłopaków z różnych klubów, którzy przed startem w Europeadzie trenowali ze sobą raptem 8 razy. Ba, do inauguracyjnego meczu na turnieju nie rozegrali żadnego spotkania kontrolnego! Dlatego premierowa konfrontacja naszego zespołu z Landynami z Włoch była wielką niewiadomą, a równocześnie poważnym sprawdzianem umiejętności teamu Mateusza Labuska. Okazało się jednak, że jest dobrze, zarówno pod względem fizycznym, taktycznym, wyszkolenia technicznego, jak i mentalnym, a zwycięstwo 4-2 to potwierdza – informuje będący na miejscu w Karyntii, Martin Lippa szef śląskiego TSKN i wiceprsewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

 

Die Spiele haben es in sich.
Foto: Europeada

 

W tej sytuacji awans FC DFK Oberschlesien do ćwierćfinału należy traktować w kategoriach sporego sukcesu, ale… W miarę jedzenia, apetyt rośnie, nas kibiców także, dlatego liczymy na jeszcze więcej – na kolejny triumf i awans do półinału! Dodajmy, że w Europeadzie w Karyntii udział bierze 20 męskich (i 4 kobiece drużyny) zespołów mniejszości narodowych z całej Europy.

Krzysztof Świerc

 

Więcej o Europeadzie (w j. angielskim) TUTAJ.

 

Die Mannschaft des FC DFK Oberschlesien
Foto: privat

 

Unterstützung für die Mannschaft der deutschen Minderheit
Foto: privat
Show More