Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Chcemy zaszaleć!”

 

 

Pięciu nowych młodych dziennikarzy z mniejszości niemieckiej zostało uhonorowanych podczas wirtualnej uroczystości wręczenia nagród. Pod hasłem „Współczesny obraz Niemiec” młodzi ludzie w wieku od 15 do 22 lat podzielili się refleksjami nad „Niemcami w XXI wieku”. Wszystkie dziennikarskie próby są godne uwagi.

 

 

Kinga Kacuba opowiada podczas uroczystości wręczenia nagród, że najzwyczajniej trochę się nudziła. Potem natknęła się na ten konkurs i po prostu wzięła w nim udział. Ten mały kaprys się opłacił, bo zdobyła piątą nagrodę. W swoim tekście poświęca uwagę codziennemu rasizmowi w Niemczech. Będąc pod wrażeniem ruchu Black Lives Matter w USA, Kinga zastanawia się, czy Niemcy mają podobny problem. A przy tym pokazuje swój dziennikarski potencjał, kreując własną perspektywę i jednocześnie nie mówiąc czytelnikowi, co on ma myśleć.

 

 

Nie należy walczyć z historią

Czwartą nagrodę otrzymał Adrian Słodowicz, przewodniczący nowego koła terenowego BJDM w Rybniku, który w swoim tekście zgłębia granice poprawności politycznej, nawiązując między innymi do dyskusji przeprowadzonej zeszłego lata w Berlinie na temat stacji metra „Mohrenstraße”. Adrian Słodowicz również wyraźnie przedstawia w swoim artykule własną perspektywę, lecz mimo to stara się pozostawić czytelnikowi możliwość dokonania samodzielnego osądu.

 

 

Wielokulturowość, świadomość ekologiczna, wysoki poziom rozwoju

Zupełnie inaczej wygląda „współczesny obraz Niemiec” Wiktorii Ernst, która zdobyła trzecią nagrodę w konkursie, a jej tekst skupia się na liberalnych i wielokulturowych wartościach Niemiec. Jest też pod wrażeniem silnej gospodarki Niemiec i ich zaangażowania w ochronę środowiska. Artykuł Wiktorii Ernst jest napisany prostym, jasnym językiem i przekonuje swoim poziomem językowym.

 

 

Prawo do teorii spiskowych?

Drugą nagrodę w konkursie młodych talentów zdobyła Monika Mikołajczyk, która poświęciła uwagę konkretnie sytuacji w Niemczech w 2020 roku. W swoim poniekąd już filozoficznym artykule zadaje sobie pytanie, jak wiele otwartości liberalne społeczeństwo może tolerować w czasach koronawirusa. Kończy swój tekst pytaniem i pozostawia czytelnika z problemem, nie proponując własnych prostych rozwiązań.

 

 

Możesz kochać swój kraj

Pierwszą nagrodę w konkursie zdobyła Clara Künzel, która w swoim bardzo poetyckim i narracyjnym tekście pt. „Niezapomniani” porusza temat antysemityzmu w Niemczech. Ona również zastanawia się, co skłania ludzi w Niemczech do wyjścia na ulice w 2020 roku. Najmocniejsze i najbardziej poetyckie zdanie jej artykułu i całego konkursu brzmi tak: „84 lata po ucieczce Michala idę przez miasto z różą”.

 

 

Po co to wszystko?

Inicjatorką konkursu była Andrea Polański, a jej motywacją było zbudowanie nowego, mocnego zespołu redakcyjnego w magazynie młodzieżowym „Antidotum”. „Szukamy dynamicznych dziennikarzy, z którymi będziemy mogli razem zaszaleć!” – powiedziała Polański.

W skład jury konkursu weszli: dr Rudolf Urban, redaktor naczelny „Wochenblatt.pl”, oraz Leon Schwarzenberg, redaktor „Wochenblattu” z ramienia IfA.

 

 

LS

Foto: Uroczystość wręczenia nagród odbyła się online na początku grudnia. (Zdjęcie: strona BJDM na Facebooku)

Show More