Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Skuteczne sankcje

Coraz głośniejsze stają się w Niemczech apele o wprowadzenie embarga na rosyjskie dostawy energii. Zdaniem wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka natychmiastowe sankcje mocno uderzyłyby w Republikę Federalną Niemiec, mówi on jednak o rezygnacji z rosyjskiego węgla i ropy w ciągu paru miesięcy.

– Każdego dnia, a właściwie w każdej godzinie, żegnamy się po trochu z rosyjskim importem – powiedział polityk Zielonych w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. – Jeśli nam się uda, jesienią uniezależnimy się od rosyjskiego węgla, a do końca roku będziemy prawie niezależni od ropy naftowej z Rosji. W przypadku gazu sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie mamy własnych możliwości importu LNG. Teraz tworzymy je na pełnych obrotach – oświadczył Robert Habeck.

Przyszłość to LNG i wodór

Minister gospodarki zapowiedział, że wkrótce uda się w podróż do krajów produkujących LNG i wodór, od Norwegii po Katar. – Chodzi o rozszerzenie naszych możliwości importowych, w krótkiej perspektywie o LNG, w średniej perspektywie musi to być wodór.

Der deutsche Vizekanzler Robert Habeck
Foto: Heinrich-Böll-Stiftung/Wikipedia

Rząd federalny ogłosił swój udział w planowanym terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Brunsbüttel za pośrednictwem banku rozwoju KfW. Kolejny terminal mógłby powstać w Wilhelmshaven, a Dolna Saksonia chce zbudować terminal w Stade. Według danych Ministerstwa Gospodarki import z Rosji stanowi ok. 55% importu gazu kopalnego do Niemiec, węgla – ok. 50%, a ropy naftowej – ok. 35%. Robert Habeck powtórzył również swój sprzeciw wobec nałożenia przez Unię Europejską embarga na dostawy energii z Rosji. Jak to uzasadniał?

„Ponoszę odpowiedzialność”

– Rozumiem wszystkich, którzy wzywają do natychmiastowego embarga z powodu brutalnej wojny Wladimira Putina – powiedział Robert Habeck i dodał: – Ale proszę mnie zrozumieć, jestem odpowiedzialny za cały kraj. Muszę rozważyć, jakie są konsekwencje naszych decyzji. Nie chodzi tu o niewielkie indywidualne poświęcenie komfortu, ale o głębokie cięcia, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. W przypadku natychmiastowego zakazu importu mówimy o brakach w zaopatrzeniu następnej zimy, załamaniu gospodarczym i wysokiej inflacji, setkach tysięcy ludzi tracących pracę, a także o osobach, dla których sfinansowanie samej drogi do pracy stanie się nieosiągalne, podobnie jak ogrzewanie i elektryczność.

Wicekanclerz ma nadzieję

Robert Habeck podkreślił również, że sankcje muszą być takie, aby można było przetrwać. W razie potrzeby – nie tylko trzy dni. Polityk ten uważa także, że dotychczasowe sankcje odnoszą skutek i mocno uderzają w Rosję, co daje jego zdaniem nadzieję, że w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. – Pytanie tylko, jak długo to potrwa. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że rosyjski system gospodarczy się chwieje. Są to najskuteczniejsze sankcje gospodarcze, jakie do tej pory nałożono – zakończył Robert Habeck pełniący funkcję wicekanclerza Republiki Federalnej Niemiec.

Johann Engel

Show More