Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Konkursu wiedzy o mniejszości

Wczoraj (11.04.) odbył się finał XII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią finał konkursu odbył się ponownie w formie stacjonarnej, w hali sportowej w Komprachcicach. Laureatów poznamy jednak dopiero 26 kwietnia.

 

– Jako współorganizator konkursu, obok Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców, bardzo się cieszę, że uczniowie z terenu naszego województwa mogli osobiście pojawić się w Komprachcicach i napisać finałowy test, składający się z 30 pytań, w tym 20 pytań zamkniętych i 10 pytań otwartych. Widok tak wielu uczniów walczących o jak najlepszy wynik sprawił mi ogromną radość – mówi poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, inicjator konkursu.

 

Nach drei Jahren Pause fand das Fianle des Wettbewerbs wieder vor Ort in Comprachtschütz statt.
Foto: Abgeordnetenbüro Galla

 

Tegoroczna edycja miała także jedno novum, ponieważ po raz pierwszy w historii konkursu uczniowie przystąpili także do pisania wypowiedzi pisemnej na konkretny temat związany z mniejszością niemiecką. Wśród tematów prac pojawiły się m.in. takie zagadnienia: „Jakie znaczenie ma dla poznania języka i kultury mniejszości niemieckiej ilość godzin nauczania tego języka w szkole?”, „W czym Twoim zdaniem może pomóc znajomość języka niemieckiego w życiu codziennym? Uzasadnij swoją wypowiedź.” – Bardzo chcemy wczytać się w wypowiedzi uczniów w tych sprawach. Będzie to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Uczniowie mieli możliwość wykazać się tutaj kreatywnością, pomysłowością oraz formą przygotowania wypowiedzi. Na pewno opublikujemy najlepsze prace, a wypowiedzi pisemne uczniów bardzo nas ubogacą – podkreśla poseł Galla.

 

Nach drei Jahren Pause fand das Fianle des Wettbewerbs wieder vor Ort in Comprachtschütz statt.
Foto: Abgeordnetenbüro Galla

 

Teraz jury powołane przez biuro poselskie i TSKN oceni wszystkie prace, zarówno test jak i prace pisemne, zaś laureatów poznamy najpóźniej 26 kwietnia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wśród nich również wycieczki. Nagrodzeni zostaną nie tylko sami uczniowie, ale także całe reprezentacje szkolne oraz nauczyciele, którzy przygotowali najlepszych uczestników konkursu.

 

Ru

Show More