Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Woche im DFK

 

Nach wie vor sucht Glatz noch immer Schülerinnen und Schüler, die sich für Lyrik begeistern. Bis zum 30. November ist hier ein Wettbewerb ausgeschrieben.

In Kollanowitz können demnächst “Deutsche Sitten und Gebräuche in Schlesien” studiert werden. Zu dem Online-Kurs kann man sich jetzt noch anmelden.

Und in Stollarzowitz wird der Volkstrauertag am 15. November gemeinsam begangen. In der Kirche ist derzeit außerdem die Ausstellung “Hören Sie meinen stummen Schrei?” zu besichtigen. In der Ausstellung geht es um das Schicksal der Einwohner von Stollarzowitz und Górnik im Jahr 1945.

 

 

Zakupy dla seniorów

 

Kluby seniora od zeszłego tygodnia zawiesiły działalność. Seniorzy nie mogą już spotykać się w klubach, co nie znaczy, że kluby całkowicie przestały funkcjonować. Panie animatorki, czyli opiekunki klubów, dwoją się i troją, żeby zapewnić swoim podopiecznym rozrywkę, dostarczając „zadania domowe do odrobienia”. Pomagają też przy codziennych czynnościach, jak robienie zakupów. Na taką pomoc mogą między innymi liczyć seniorzy ze Zdzieszowic. Animatorka Brygida Labisz chętnie wyręcza starszych i schorowanych seniorów w tych czynnościach.

 

 

Konkurs recytatorski

 

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Kłodzku zaprasza uczniów do udziału w konkursie recytatorskim poezji niemieckojęzycznej w formie online. Z dniem 30 listopada upływa termin dostarczania filmików z recytacją na pendrive’ach. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest u nauczycieli języka niemieckiego. Projekt jest finansowany ze środków Konsulatu RFN w Opolu. Więcej informacji w biurze NTSK w Kłodzku.

 

 

Dzień Żałoby Narodowej

 

Mniejszość niemiecka w Stolarzowicach zaprasza w niedzielę 15 listopada na godz. 11 do kościoła pw. Chrystusa Króla w Stolarzowicach do udziału we mszy świętej w intencji ofiar z okazji Dnia Żałoby Narodowej. Po uroczystej mszy wszyscy udadzą się pod pomnik przy kościele, by tam zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów. W tym dniu i przez cały kolejny tydzień będzie można zobaczyć w kościele wystawę poświęconą losom mieszkańców Stolarzowic i Górnik w roku 1945 pt. „Słyszysz me ciche wołanie?”.

 

 

Foto: Schlesienjournal

 

 

Szkolenia w Kolanowicach

 

DFK Kolanowice zaprasza do uczestnictwa w cyklu szkoleń online dla członków DFK i nauczycieli języka niemieckiego na temat „Niemieckie zwyczaje i zwyczaje na Śląsku”. Szkolenia będą się odbywać poprzez platformę Zoom. Zapisy od zaraz pod adresem anmeldung@bildung.pl z tematem „Szkolenie” i tematem wybranych szkoleń. Pierwsze szkolenie 18 listopada będzie poświęcone stawianiu drzewka majowego, czyli Maifestowi. Szkolenia są organizowane przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w ramach „Didaktische Maßnahmen”.

 

adur

Show More