Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Z Piły do Kołobrzegu w jeden dzień

Niemcy z Piły odwiedzili nie tylko bazylikę, ale też kołobrzeski ratusz.
Niemcy z Piły odwiedzili nie tylko bazylikę, ale też kołobrzeski ratusz.

W połowie sierpnia Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Pile zorganizowało kolejną wycieczkę, tym razem do Kołobrzegu. Tam grupa z Piły poznała bogatą i wielokulturową historię miasta.

 

Nieustającym zainteresowaniem wielu turystów cieszy się rzymskokatolicka bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jako obiekt kultu wybudowana została w XIV wieku, od XVI wieku była świątynią luterańską, zaś od XVII do XX wieku kościół ten był wielokrotnie niszczony przez działania wojenne. W 1974 r. cała świątynia została oddana na miejsce kultu. Dziś w jej wnętrzu zobaczyć można wiele bezcennego wyposażenia głównie z okresu średniowiecza i renesansu, m.in.: krucyfiks „Figura Życia”, chrzcielnicę z 26 scenami z życia Chrystusa, trzy ołtarze z drewna z przełomu XV/XVI wieku czy gotycki świecznik siedmioramienny.

 

Jednak nie tylko bazylikę odwiedzili Niemcy z Piły, w programie znalazł się m.in. leżący prawie u podnóża tarasu bazyliki mariackiej plac z Ratuszem Miejskim – wizytówką miasta. Poprzedni ratusz wzniesiono w 1380 r. i była to perełka architektury, z wieloma misternie wykonanymi ozdobnikami, która wyróżniała się spośród innych w miastach hanzeatyckich. Świadczyła o prestiżu i ambicjach mieszkańców. Jednak w wyniku oblężenia przez wojska napoleońskie Kołobrzegu ratusz został mocno zniszczony. Ocalono jedynie niektóre fragmenty, szczególnie te świadczące o jego walorach historyczno-zabytkowych. W latach 1829–32 postawiono nowy ratusz według projektu znanego berlińskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Twórca nadał mu styl neogotycki i tchnął weń swoje umiłowanie średniowiecza i romantyzmu. Przypomina więc średniowieczny zamek, bo wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Jednak celom militarnym nigdy nie służył. Projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta. Wieżę ozdabia zegar z kurantem i herby i tak jak dawniej odbywają się tu posiedzenia rady miasta.

 

Członkowie NTSK w Pile i Złotowie chcieliby zapewne dłużej pozostać i jeszcze lepiej poznać Kołobrzeg, ale należy oszczędzać siły na kolejne wyjazdy. Bo już 15 i 16 października NTSK w Pile organizuje wycieczkę do niemieckiej stolicy, gdzie w tych dniach odbywać się będzie Festiwal Światła. Wtedy to fasady berlińskich obiektów ukazują swoje inne oblicze.

 

Zainteresowani wyjazdem mogą się zgłaszać w biurze NTSK w Pile pod nr. tel. 67/213 54 94 lub mailowo: dskg.schnedemuehl@gmail.com.

 

Andrzej Niśkiewicz/ru

Show More