Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Za porozumienie i dialog

Członkowie jury nagrody „Most Dialogu”.
Członkowie jury nagrody „Most Dialogu”.

8 grudnia na Górze św. Anny odbędzie się już po raz trzeci wręczenie „Mostów Porozumienia”. Jest to nagroda przyznawana osobom, instytucjom i organizacjom pozarządowym z regionu opolskiego, które angażują się w dzieło polsko-niemieckiego porozumienia. Jurorzy wybrali już osoby i podmioty nominowane do nagrody w poszczególnych kategoriach.

 

Jedenastoosobowe jury pod wspólnym kierownictwem Ryszarda Galli, przewodniczącego zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, i Andrzeja Buły, marszałka województwa opolskiego, miało w tym roku niełatwe zadanie, gdyż w każdej kategorii było wielu kandydatów do uzyskania nominacji. Zanim doszło do ich przyznania, jurorzy odbyli trzy spotkania poświęcone dyskusji nad nadesłanymi propozycjami.

 

 

Nominowani

 

Ostatecznie nominacje przyznano następującym kandydatom w poszczególnych kategoriach:

W kategorii „instytucje”: Muzeum Ziemi Prudnickiej, które m.in. organizuje spotkania poświęcone historii Śląska; Szkoła im. Josepha von Eichendorffa w Solarni, która angażuje się na rzecz przyswajania mowy i integracji europejskiej uczniów; Muzeum Powiatowe w Nysie, które współpracuje z muzeami i innymi instytucjami w Niemczech i jest partnerem różnych inicjatyw realizowanych przez DWPN.

 

W kategorii „organizacje pozarządowe”: Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów”, która organizuje szereg konkursów i warsztatów poświęconych kulturze i historii regionu; Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi, które dotychczas zorganizowało ok. 150 wykładów na temat historii Śląska i ochrony zabytków; Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe, którego członkami są samorządowcy z województw opolskiego i śląskiego, a które działa na rzecz wspierania wielu projektów kulturalnych w regionie.

W kategorii „osoby”: Włodzimierz Kierat, wójt gminy Radłów, gdzie zostały ustawione pierwsze w Polsce polsko-niemieckie tablice z nazwami miejscowości; Hubert Prochota, który jako nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu od 30 lat działa na rzecz współpracy polsko-niemieckiej; Johanna Lemke-Prediger, nauczycielka języka niemieckiego, która na początku lat 90. przyjechała z Turyngii na Opolszczyznę, była nauczycielką języka niemieckiego w tutejszych Węgrach (gmina Turawa) i w tym czasie powołała do życia szereg inicjatywy polsko-niemieckich.

 

Złoty most

 

Wśród nominowanych znaleźli się też laureaci nagrody „Most Dialogu”. O tym, kim oni są, dowiemy się jednak dopiero podczas uroczystej gali. Znamy natomiast tożsamość laureata nagrody „Złoty Most Dialogu”: – W tym roku nie jest nim żadna z osobistości z Polski czy Niemiec angażujących się na rzecz porozumienia między obydwoma krajami, lecz jest nim instytucja – informuje Andrea Zachoń z DWPN. Mowa o Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży założonej w 1991 roku z inicjatywy rządów Niemiec i Polski, która zorganizowała dotychczas ponad 70 tysięcy projektów, w których wzięło udział 2,7 miliona młodych ludzi z Niemiec i Polski.

 

Uroczysta gala połączona z wręczeniem „Mostów Dialogu” odbędzie się 8 grudnia na Górze św. Anny. Rozpocznie ją o godz. 16.00 msza święta w bazylice, a od godz. 17.30 uroczystość będzie kontynuowana w Domu Pielgrzyma. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w gali mogą zgłaszać się w DWNP pod numerem telefonu 77 40 25 105.

 

„Most Dialogu” to inicjatywa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i Urzędu Marszałkowskiego w Opolu realizowana przy wsparciu konsulatu Niemiec w Opolu.

 

Rudolf Urban

Show More