Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Między dniem wczorajszym a jutrem

Związek Niemieckich Stowarzyszeń wydaje swój „Rocznik” od 12 lat. Zawsze zawiera on przegląd minionych 12 miesięcy, ale także ważne daty i rocznice bieżącego roku oraz artykuły z dziedziny kultury i historii.

„Rocznik Niemców w Polsce 2023” jest pierwszym, do którego przedmowę napisał Rafał Bartek, który nie dalej jak w maju 2022 r. został wybrany na przewodniczącego VdG. Dziękuje w nim swojemu poprzednikowi Bernardowi Gaidzie za wieloletnie zaangażowanie oraz kontynuowanie pracy w charakterze pełnomocnika VdG ds. współpracy międzynarodowej. Ponadto szczegółowo omawia ważne kwestie, które nurtowały mniejszość niemiecką w Polsce w 2022 r., a które zostały szerzej opisane w „Roczniku”.

I tak pierwszoplanową rolę w ubiegłorocznej działalności MN odegrały problemy związane z nauczaniem języka niemieckiego jako języka mniejszości. Mimo protestów i apeli od września 2022 r. dzieci mniejszości niemieckiej są jedynymi jawnie dyskryminowanymi, gdyż niemiecki jest jedynym językiem mniejszościowym, który jest nauczany tylko przez jedną godzinę w tygodniu.

VdG wydaje swój „Rocznik” od 12 lat.
Fot. VdG

„Z punktu widzenia Niemców w Polsce tym bardziej ważne jest, aby w tym czasie trzymać się razem i dlatego wielką radością i wielkim sukcesem było to, że mogliśmy 10 września w Hali Stulecia we Wrocławiu świętować VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej” – pisze w przedmowie Rafał Bartek, podkreślając prócz znaczenia festiwalu również fakt otwarcia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, mieszczącego się przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.

Niemieckojęzyczny rocznik VdG to jednak nie tylko ostatnie 12 miesięcy, dlatego czytelnik znajdzie w nim również ważne rocznice w roku 2023, a także listę osobistości związanych ze Śląskiem, Ziemią Lubuską, Pomorzem i Warmią oraz Mazurami. Ponadto znajdują się tam artykuły na temat 800-letniej historii Nysy, wschodniopruskich majątków szlacheckich, portret księżnej Daisy z Pszczyny czy też wywiad z byłym duszpasterzem mniejszości w diecezji opolskiej Wolfgangiem Globischem oraz fragment nowej książki-wywiadu z Henrykiem Krollem, wieloletnim przewodniczącym opolskiej mniejszości niemieckiej i posłem na Sejm.

„Rocznik Niemców w Polsce 2023” ukazał się nakładem wydawnictwa Senfkorn-Verlag w Görlitz w ramach „Małej Biblioteki VdG”, a zespół redakcyjny tworzą: Thomas Maruck, Bogna Piter, Alfred Theisen, Monika Wittek i Anna Sczesniok. Jest on dostępny w siedzibie VdG w Opolu, ul. Słowackiego 10.

Rudolf Urban

Show More