Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podarunek z Königswinter

 

Już niebawem czytelnicy Polsko-Niemieckiej Biblioteki im. Josepha von Eichendorffa będą mogli zapoznać się z nowym księgozbiorem. Transport książek z biblioteki Haus Schlesien w Königswinter dotarł do Opola o godzinie 5:45  .

 

Książki z Königswinter przywieźli opolscy studenci, którzy byli tam akurat na warsztatach.
Foto: Marek Dziony

 

Książki przywieźli studenci Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, którzy wracali z tygodniowych warsztatów, odbywających się w Haus Schlesien. Książki są darem tamtejszej biblioteki dla Polsko-Niemieckiej Biblioteki im. Josepha von Eichendorffa w Opolu. Kierowniczka Biblioteki w Haus Schlesien, Silke Findeisen, zaproponowała Centrum Eichendorffa przekazanie dubletów, które w Königswinter zalegały w magazynach. Po skonfrontowaniu stanu posiadania z przesłaną listą dubletów pracownicy Centrum wysłali listę z książkami, którymi instytucja byłaby zainteresowana. Jako że w tym samym czasie na warsztatach w Königswinter przebywali studenci IFG UO, okazało się, że mogą zabrać ze sobą książki do Opola. Zatem udało się przy jednej okazji nie tylko pozyskać pozycje, których brakowało w Opolu, ale także zapewnić ich darmowy transport.

 

 

Ubogacą nasz księgozbiór

– Cieszymy się, że mogliśmy pozyskać dla biblioteki kilkaset tytułów, których do tej pory brakowało w naszych zbiorach. Na pewno ubogaci to nasz księgozbiór, nie tylko ten dostępny do wypożyczeń, ale także archiwalny, bo wśród tytułów znalazło się i kilka takich, które zostały wydane przed 1945 r. Większość książek traktuje o historii Śląska i poszczególnych jego części czy miejscowości, o sztuce na Śląsku oraz o stosunkach polsko-niemieckich, zatem uzupełni te działy, które stanowią trzon biblioteki – mówi ks. Marek Dziony, referent ds. pozyskiwania literatury i archiwizacji w Polsko-Niemieckim Centrum Eichendorffa w Opolu. – Ponadto udało nam się wznowić kontakt z dawnym partnerem. Liczymy na to, że ta współpraca będzie niosła w dalszym ciągu korzyści obu stronom – dodaje. Po przetransportowaniu kilkunastu kartonów z książkami do Centrum, posegregowano je według działów. Teraz czekają na swoją kolej, aby mogły zostać skatalogowane i udostępnione czytelnikom.

 

 

Ocalić przed zniszczeniem

– Dziękujemy serdecznie Bibliotece Haus Schlesien w Königswinter za cenny dar. Przekazane pozycje są niezwykle wartościowe, zwłaszcza w pracy naukowej dla tych, którzy zajmują się tematami oscylującymi wokół Śląska. Dziękujemy także pani prof. Danieli Pelce oraz panu dr. Markowi Sitkowi, wykładowcom na IFG UO, za to, że umożliwili darmowy transport książek do Polski. Przy tej okazji chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek książki dotyczące Śląska – polskie, niemieckie, czeskie, angielskie, stare lub nowe – jeśli nie wiecie, co z nimi zrobić, nie wyrzucajcie ich. Chętnie przyjmiemy je do naszej biblioteki przy ul. Szpitalnej 7a w Opolu. Bo często są to pozycje wartościowe, które zachowały się w nielicznych egzemplarzach i giną bezpowrotnie. W ten sposób zostaną zachowane i posłużą innym, którzy mogą być zainteresowani tą tematyką – mówi Marek Dziony.

 

Edmund Kornek

Show More