Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pomnik potrzebuje remontu

DFK Szczepanowice-Wójtowa Wieś oraz mieszkańcy dzielnicy Wójtowa Wieś proszą o pomoc w remoncie pomnika poświęconego pamięci poległych mieszkańców Vogtsdorf (obecnie Wójtowa Wieś, dzielnica Opola), którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Darowizny można wpłacać bezpośrednio na konto TSKN.

 

Pomnik jest mocno zniszczony, wymaga solidnego i fachowego remontu.
Foto: TSKN

 

Po ustaniu działań wojennych na frontach I wojny światowej 40 mieszkańców Vogtsdorf walczących w mundurach niemieckich nie powróciło do swoich rodzin. Ich pamięć uczczono wówczas postawieniem pomnika, na którym, na tablicy, były umieszczone ich nazwiska. Pomnik ten został postawiony w latach 20. ubiegłego wieku. W okresie władzy ludowej niemiecko brzmiące nazwiska poległych zamierzano usunąć przez ich skucie. Wykonawcy tego polecenia jednak tylko zamurowali wnęki pomnika, w których były zamontowane płyty z nazwiskami. Około roku 1987 pomnik poległych wyremontowano i po skuciu nałożonego tynku odsłonięto ponownie nazwiska poległych. Podczas renowacji pomnika wkomponowano też dwie płyty granitowe z nazwiskami osób, mieszkańców Vogtsdorf krs. Oppeln (obecnie Wójtowa Wieś), ofiar II wojny światowej.

Pomnik ma też swoją historię dewastacji. W marcu 1997 nieznani sprawcy podpalili na nim opony. Po ich ugaszeniu mieszkańcy sami oczyścili i odnowili pomnik. Obecnie jest na tyle zniszczony, że wymaga solidnego i fachowego remontu. – We wnękach trudno już odczytać nazwiska poległych, a chcemy, by pamięć o naszej historii przetrwała. Jest nam wstyd jako mieszkańcom tej dzielnicy, że chcąc mówić i pokazywać dowody naszej tożsamości, stajemy przed obskurnym pomnikiem, którego wygląd świadczy raczej o zapominaniu o naszych dziadach i pradziadach, kim byli i w obronie kogo zginęli – wyjaśniają członkowie miejscowego DFK Jerzy Kuchnia i Walter Czok. Mieszkańcy dzielnicy Wójtowa Wieś proszą o pomoc w odremontowaniu tego pomnika. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo tę inicjatywę, prosimy o wpłacanie darowizn na konto TSKN: 97 1050 1487 1000 0005 0342 4046, ING Bank Śląski SA Oddział Gogolin
Nr BIC (SWIFT) INGBPLPW lub o kontakt osobisty: joanna.hassa@skgd.pl

adur

Show More