Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Poznawali Śląsk

Ponad 1300 członków kół DFK skorzystało w tym roku z jednodniowych wyjazdów integracyjnych, które odbywały się na przełomie sierpnia i września. Organizatorem wyjazdów było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.


W zeszłym roku z powodu pandemii wszystkie wyjazdy zostały odwołane, jednak tym razem przebiegały już zgodnie z planem. – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy naszym członkom ponownie zaoferować tę formę spędzenia wolnego czasu. Wyjazdy zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem i również tym razem nie było kłopotu ze znalezieniem chętnych – podkreśla Tomasz Gryga, koordynator przedsięwzięcia.

Kierunkiem tegorocznych wyjazdów był pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz znajdująca się nieopodal kopalnia złota w Złotym Stoku.
Foto: TSKN

Celami projektu są: międzypokoleniowa integracja członków TSKN, wzmocnienie tożsamości i przynależności do mniejszości niemieckiej oraz oczywiście poznanie Śląska wraz z jego niemieckim dziedzictwem kulturowym. Kierunkiem tegorocznych wyjazdów był pięknie odnowiony w ostatnich latach pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz znajdująca się nieopodal kopalnia złota w Złotym Stoku. W programie każdej wyprawy był też obiad w restauracji przy kopalni w Złotym Stoku. Atrakcji nie zabrakło także podczas samej podróży autokarem. – Nasi piloci, czyli opiekunowie wyjazdów, w czasie podróży opowiadali uczestnikom o działalności TSKN i mniejszości niemieckiej, inicjowali też wspólny śpiew i modlitwę w języku niemieckim – mówi Tomasz Gryga.
Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec oraz środków własnych TSKN.

adur

Show More