Mniejszość niemiecka w Gdańsku nie zapomina o swoim wybitnym współobywatelu – 24 października tamtejsze DFK zorganizowało spotkanie poetyckie poświęcone Günterowi Grassowi. Urodzony w Gdańsku noblista miałby dziś 90 lat.
W spotkaniu, które zorganizowano wraz z Towarzystwem Polsko-Niemieckim, uczestniczyli nie tylko członkowie mniejszości niemieckiej z Gdańska, lecz także z okolicznych miejscowości, m.in. z Gdyni. Odbyło się ono w formie poetyckiej, bardzo ważną rolę odgrywała w nim twórczość noblisty. Jednocześnie projekt wydaje się oczywistością, gdyż lokalnego koła mniejszości niemieckiej nie mogło zabraknąć wśród świętujących rocznicę 90. urodzin Grassa, która przypada na 15 października.
Oprócz DFK urodziny Grassa uczciły także władze miasta, uniwersytetu oraz liczne miejskie stowarzyszenia zajmujące się jego twórczością. W ramach jubileuszu odbyła się między innymi wystawa „Spotkania z Günterem Grassem na Uniwersytecie Gdańskim”, będąca zwieńczeniem wielu lat badań dotyczących osoby i dzieł niemieckiego pisarza. Dodatkowo jubileusz był okazją do prezentacji nowej książki poświęconej Grassowi, a także oficjalnej encyklopedii Grassa, wydanej wspólnymi siłami przez Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku i Oficynę Gdańską.
Muzycznie natomiast pisarza wspominano podczas koncertu „Baby Sommer”, który odbył się w kościele świętego Jana. Głównym artystą był Günter „Baby” Sommer, uznany perkusista jazzowy i przyjaciel Güntera Grassa. Koncert nawiązywał do zwyczaju praktykowanego przez Grassa: pisarz czytał swoje teksty do muzyki właśnie tego wykonawcy.
Przy tak powszechnym uznaniu dla Grassa pozostaje jedynie czekać na jubileusz jego 100. urodzin.
Łukasz Biły