Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Prawie uratowana

 

W Rożnowie (gmina Wołczyn) zakończył się remont XIX-wiecznej piramidy. Prace miały na celu zabezpieczenie zabytku przed postępującym niszczeniem. Użyto specjalnej cegły.

 

Zabezpieczanie piramidy trwało dwa miesiące.
Foto: Wojciech Dobrowolski

 

– W związku z nakazem konserwatorskim musiał zostać użyty budulec z rozbiórek albo cegły postarzone – informuje sołtyska Rożnowa Iwona Mendel. – Nie można było tych cegieł nigdzie dostać, w końcu firma remontowa znalazła specjalną, niewymiarową pod Lublinem. Zadanie było żmudne i wymagało precyzji, ponieważ każda zniszczona klinkierówka musiała zostać wyciągnięta, a następnie oczyszczona, a miejsce, gdzie warunki atmosferyczne poczyniły szkody, uzupełnione specjalną zaprawą.

Całkowity koszt zabezpieczenia piramidy pochłonie 260 tys. złotych. Za tę kwotę mają zostać m.in. uzupełnione ubytki w murach, nowe partie lica zostaną zakotwione z podłożem, dokonane muszą zostać przemurowania, odtworzony zostanie również gzyms nad wejściem oraz pomiędzy górną i dolną ich partią. Na razie na zabezpieczenie piramidy Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przekazał 15 tys. złotych, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu – 45 tys. zł, Urząd Miejski w Wołczynie dodał 10 tys. zł. Prace przy zabezpieczaniu piramidy zakończyły się pod koniec listopada. Teraz najgorzej wygląda wejście do grobowca, cegły są tam ruchome. – Potrzebne jest wykonanie porządnego zamknięcia, ponieważ odwiedzający zabytek wykonują zdjęcia przez szparę drzwi i próbują się dostać do wnętrza – dodaje Iwona Mendel.

W krypcie pochowano od 1780 do 1830 roku zwłoki 28 osób z rodu von Eben, niemieckich arystokratów, właścicieli przedwojennego majątku Rosen. Byli oni prawdopodobnie potomkami Hohenzollernów. Twórcą piramidy jest autor Bramy Brandenburskiej, niemiecki architekt Carl Langhans. Von Ebenowie z Rożnowa ulegli modzie na piramidy egipskie i zbudowali grobowiec na podstawie starożytnych wzorców. Chodziło o skonstruowanie piramidy, która spowoduje, że po śmierci ciała zmarłych ulegną mumifikacji. Grobowiec został splądrowany po wojnie przez żołnierzy sowieckich, a później niszczony przez wandali.

Wojciech Dobrowolski

Show More