Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Premiera książki

Ręka do góry: kto wie, kim była Maria Göppert-Mayer? Nikt? Nic dziwnego. O urodzonej w Katowicach uczonej, badaczce i noblistce nawet w jej ojczyźnie, na Śląsku, niewielu słyszało. Mało znani są szerokiej społeczności również inni pochodzący ze Śląska Niemcy. Opolski TSKN stara się to zmienić.

 

 

Patrycja Karpińska Uryga prezentuje nową publikację TSKN: “Sławni niemieccy Ślązacy” Foto: A. Durecka

 

Staraniem mniejszości niemieckiej ukazała się książka pt. „Sławni niemieccy Ślązacy”. Krzysztof Ogiolda opisuje w niej życiorysy 14 pochodzących ze Śląska, a częściowo znanych na całym świecie Niemców, w tym wspominaną Marię Göppert-Mayer, wynalazcę kremu Nivea Oscara Troplowitza, autora książek dla dzieci Horsta Eckerta, czyli Janoscha, gwiazdę niemieckiej telewizji Thomasa Gottschalka czy piłkarza Miroslava Klosego.

 

 

 

 

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla starszych dzieci i młodzieży, żeby po pierwsze uświadomić im, że niektóre sławne osoby, które znają, to pochodzący ze Śląska Niemcy, a także przybliżyć im postacie, które dokonały wielkich rzeczy, a o których może wcale nie słyszeli – mówi Patrycja Karpińska-Uryga z TSKN, która czuwała nad publikacją książki. Prezentacja dwujęzycznej polsko-niemieckiej publikacji odbędzie się 13 lutego o godz. 17.00 w opolskiej kawiarni Cellarium Doxa przy ul. Koraszewskiego w Opolu. – Pokażemy też przepiękne grafiki, które na potrzeby publikacji stworzyła artystka Halina Fleger – podkreśla Patrycja Karpińska-Uryga. Wydrukowanej w 1000 egzemplarzach pozycji nie będzie można nabyć odpłatnie. – Książkę będziemy wysyłać do kół DFK, bibliotek, będziemy ją też wręczać jako nagrodę laureatom organizowanych przez nas konkursów – zapowiada Patrycja Karpińska-Uryga. Książka została sfinansowana przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulat RFN w Opolu. – Serdeczne podziękowania kierujemy również do naszych sponsorów: B+K Polska z Walc, Banku Spółdzielczego w Krapkowicach i firmy Kruszywa Naturalne z Krapkowic – mówi Patrycja Karpińska-Uryga.

 

 

Anna Durecka

Show More