Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przeszłość połączona z teraźniejszością

Pozostałości uzdrowiska Bad Königsdorf wplecione w nowoczesny obraz tego terenu. Foto: IV LO Jastrzębie-Zdrój

To inicjatywa, która mogłaby sprawdzić się także w innych miastach. Grupa uczniów z Jastrzębia-Zdroju w ramach polsko-niemieckiego projektu historyczno-językowego postanowiła na fotografiach pokazać przeszłość swojego miasta. Co więcej, zdecydowali się ją połączyć z teraźniejszością.

 

Inicjatorem projektu jest Wojciech Warchał, nauczyciel w IV LO w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego przy ul. Harcerskiej 12 w Jastrzębiu-Zdroju. Jak tłumaczy, wyjątkowe fotografie, które niedawno powstały, są częścią większego pomysłu, jakim jest inicjatywa „Budowanie mostów – Brücken bauen”, którą jastrzębska szkoła przeprowadza wspólnie z młodzieżą z Scholl-Gymnasium-Taucha, mieszczącym się nieopodal Lipska. Według Wojciecha Warchała partnerstwo ma pełnić przede wszystkim rolę edukacyjną. Młodzież ma się nauczyć, że promując swoje miasto, warto to robić z zagranicznymi partnerami, szukać podobieństw i najlepiej wykorzystywać do tego nowe technologie.

 

Zdjęcia, które młodzież przygotowała w ramach projektu, są rzeczywiście wyjątkowe. Ukazują one Jastrzębie-Zdrój w różnych okresach, czarno-białe fotografie są jednak wplecione w nowoczesny obraz miasta. Jedne z nich ukazują pozostałości dawnego niemieckiego uzdrowiska Bad Königsdorf wplecione w dzisiejsze tereny rekreacyjne znajdujące się w tym samym miejscu. Inne zaś są obrazem zindustrializowanego Jastrzębia-Zdroju, co ma uwidocznić podobieństwo między miastem a Lipskiem, który będąc ośrodkiem leżącym w komunistycznej Niemieckiej Republice Demokratycznej, pod wieloma względami borykał się z podobnymi problemami.

 

Okazją do promocji zdjęć było z kolei zorganizowane 23 maja w szkole spotkanie z Marcinem Boratynem, który opowiadał o powojennych relacjach polsko-niemieckich oraz wpływie Solidarności na upadek muru berlińskiego.

 

Zorganizowanie tego typu projektu ułatwiła uczniom z Jastrzębia platforma eTwinning, dzięki której na odległość można nie tylko nawiązać, lecz także koordynować np. polsko-niemieckie partnerstwa szkolne.

 

Łukasz Biły

Show More