Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rośnie przedwyborcza temperatura

24 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne, w których uczestniczyć będą kandydaci mniejszości niemieckiej. Mimo że na rejestrację komitetów wyborczych jest jeszcze trochę czasu, Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka (KWW MN) kieruje się swoim własnym porządkiem i kalendarzem, według którego realizuje założone przez siebie plany i terminy.

 

Krzysztof Świerc

 

Na tej podstawie liderzy mniejszości niemieckiej postanowili jak najszybciej powołać swój komitet wyborczy, co stało się 27 lipca. Już dwa dni później (29 lipca) został on w Warszawie zarejestrowany. – To był punkt startowy, z którego mogliśmy poczynić dalsze kroki, i tak też się stało, bo już 30 lipca otrzymaliśmy REGON, następnie założone zostało konto wyborcze w Banku Spółdzielczym w Krapkowicach oraz złożyliśmy wniosek o wydanie numeru NIP – powiedział Ryszard Donitza, pełnomocnik wyborczy mniejszości niemieckiej.

A kiedy już nasza lista do Sejmu i Senatu będzie w 100 procentach ustalona, rozpocznie się zbieranie podpisów poparcia pod tymi listami. – Na załatwienie tej kwestii chcemy dać naszym strukturom dwa tygodnie, bo wbrew pozorom nie jest to zadanie banalne, proste i łatwe do wykonania, jak może się wydawać. Zależy mi jednak na tym, aby do końca bieżącego miesiąca listy te zostały definitywnie zarejestrowane, choć zdaję sobie sprawę, że po drodze mogą się wydarzyć różne negatywne rzeczy, w tym te z gatunku nieprzewidzianych. Generalnie jednak jestem optymistą i wierzę, że założony przez nas plan uda nam się punktualnie i właściwie zrealizować – opowiada Ryszard Donitza.

Gdyby jednak rzeczywiście po drodze coś nieprzewidzianego się wydarzyło, pojawił się jakiś kłopot, to i tak nie spowoduje to tragedii, bo czasu do załatwienia wszelkich formalności w tej kwestii jest znacznie więcej niż tylko do końca sierpnia, bo prawie cały wrzesień, przez co ewentualny problem będzie jeszcze można spokojnie wyeliminować.

Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie lista kandydatów mniejszości niemieckiej jest gotowa na 80 procent (stan na 30 lipca, a rozmowy cały czas trwały i trwają), ale… trzeba jeszcze zakończyć poszukiwanie naszego kandydata do Senatu z okręgu nysko-brzesko-namysłowskiego. Na szczęście dwa pozostałe okręgi, w których mniejszości niemiecka wystawi swoich kandydatów do Senatu, są „klepnięte”

 

 

 

Show More