Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Samorządowiec musi umieć słuchać

Foto: Manuela Leibig
Foto: Manuela Leibig

Dwa razy do roku ma się odbywać w przyszłości tak zwana Akademia dla Samorządowców Mniejszości Niemieckiej, którą będzie organizował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN). Pierwsze z tej serii spotkań odbyło się 3 i 4 czerwca w Zakrzowie.

 

– Przede wszystkim chodzi o to, by wymieniać się doświadczeniami, spotkać się ze sobą i zdefiniować, co kto ma zrobić – mówi dyrektor DWPN Lucjan Dzumla o swoim nowym projekcie. Pomysł warsztatów dla polityków lokalnych, często rozdartych pomiędzy działaniem dla większości, która ich wybiera, a mniejszości, z której się wywodzą, jak widać, nie trafił w próżnię, gdyż zainteresowanie pierwszą akademią samorządności dla mniejszości niemieckiej było całkiem spore. Do Zakrzowa zjechali się nie tylko przedstawiciele tak zwanej wysokiej polityki, czyli Sejmu i Sejmiku Województwa Opolskiego, ale także lokalni radni.

 

DWPN zaoferował samorządowcom m.in. dyskusję, która miała za zadanie zdefiniowanie celów samorządowca mniejszości niemieckiej, oraz część warsztatową, którą poprowadziła profesjonalna trenerka. – Zwłaszcza w dyskusji szybko zgodziliśmy się co do tego, że najważniejszym tematem nie tylko dla struktur, ale także dla samorządowców z mniejszości jest edukacja – stwierdził Lucjan Dzumla. Jak mówi dyrektor, z tematu przewodniego wyniknęło zadanie, którym jest poinformowanie polityków o tym, jakie są przepisy i jakie możliwości w zakresie nauczania języka mniejszości narodowej. Jest to temat, który ze względu na skomplikowane prawo wciąż dla wielu jest trudny.

 

Akademia poruszyła także wyobraźnię w sprawie priorytetów i postawy polityka mniejszości, który musi umieć nie tylko dobrze reprezentować swoją lokalną społeczność, ale także być politykiem odpowiedniego formatu. – Przede wszystkim trzeba dużo słuchać, wsłuchiwać się w ten głos społeczeństwa – zgadzają się ze sobą wicemarszałek Roman Kolek i burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski. Zwłaszcza ten drugi podkreśla, że „dobry polityk komunalny musi słuchać wszystkich pomysłów, ale cechować się także mądrością, aby spośród nich wybierać te najlepsze.

 

Dodatkowym celem Akademii Samorządowca ma być sieć dobrych praktyk, która ma pomóc gminom w rozwiązywaniu problemów sposobami przyjętymi na innych terenach.

 

Łukasz Biły

Show More