Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sierra Madre po mazursku

Chór Masurenklang
Chór Masurenklang

To miał być prezent na 20. urodziny chóru. I jest. Tylko trochę spóźniony. „Masurenklang”, chór z Piecek, wydał właśnie swoją nową płytę.

 

Płyta ukazała się pod koniec lata. Nosi tytuł „Aber die Musizi bleiben bestehn…”. Zawiera 18 piosenek: 15 po niemiecku i 3 po polsku. – Dla urozmaicenia repertuaru, bo nasi słuchacze proszą także o polskie piosenki – wyjaśniają chórzystki.

 

Piosenki na płytę wybrały wspólnie wszystkie członkinie chóru. Większość piosenek to nowy repertuar, ale na CD znalazły się także te wykonywane od dawna. Większość utworów to ludowe pieśni wschodniopruskie. Możemy więc posłuchać: „Nach meiner Heimat”, „Drei weisse Birken”, „Änchen von Tharau”, ale także „Sierra Madre”, „Was kann schöner sein” czy „Du liegst mit im Herzen”. Polskie piosenki to: „Po cóżeście kawaliry przyśli”, „Stoi grusza w polu”, „Tam koło młyna”. Całość kończy „Masurisches Heimatlied”. Chórowi akompaniuje na akordeonie jego kierowniczka Renata Badaczewska, która wszystkie piosenki zaaranżowała. Aranżacja jest oszczędna, wręcz surowa, eksponująca śpiew, a wraz z nim wschodniopruską melancholię i tęsknotę za ojczyzną.

 

– Przygotowania do nagrania płyty zaczęliśmy ostatniej zimy. Spotykałyśmy się raz w tygodniu i ćwiczyły piosenki. Całość materiału na płytę nagrałyśmy jednego dnia podczas pięciogodzinnej sesji w studiu nagrań uniwersyteckiego Radia UWM FM w Olsztynie – wspominają Renata Badaczewska, Renata Bzura, Bożena Bongarc i Agnieszka Końpa.

 

Z początku nagrywanie w studiu, w którym swe płyty nagrywał także chór „Warmia” z Lidzbarka Warmińskiego, szło dobrze. – Ale po pewnym czasie w małym studiu zrobiło się gorąco. Od gorąca i ciągłego powtarzania zaczęłyśmy tracić głosy. Dużą trudnością było też to, że Renata siedziała w innym pomieszczeniu. My ją słyszałyśmy, ale ona nas – nie. Musiała grać „w ciemno”, co nie było łatwe – dodają chórzystki.

 

Płyta była gotowa pod koniec lata. To trzeci krążek w historii chóru. Jej nakład to 300 egzemplarzy. Otrzymać ją można od chóru lub w Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej „Niedźwiedzia Łapa” w Mrągowie. Została wydana dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na płycie występują: Renata Badaczewska – kierownik (akordeon), Ewa Olender, Urszula Szymaniak, Anita Krystian, Elżbieta Krzemińska, Teresa Bzura, Bożena Bongarc, Agnieszka Końpa.

 

Chór „Masurenklang” powstał w 1994 roku z inicjatywy Willy’ego Kobusa – pierwszego przewodniczącego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Niedźwiedzia Łapa” w Mrągowie. W repertuarze ma pieśni i piosenki ludowe, w tym wiele melodii mazurskich i wschodniopruskich. Wykonuje też utwory z różnych regionów Niemiec i Polski.

Show More