Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Siostry wyróżnione i uskrzydlone

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
konsul Sabine Haake, ambasador Rolf Nikel, dr Małgorzata Wysdak i Barbara Loch. Foto: A. Durecka
konsul Sabine Haake, ambasador Rolf Nikel, dr Małgorzata Wysdak i Barbara Loch.
Foto: A. Durecka

W minioną sobotę dr Małgorzata Wysdak, założycielka i przewodnicząca stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, oraz jej prawa ręka w stowarzyszeniu i zarazem jej siostra Barbara Loch otrzymały dyplomy z podziękowaniami, które wręczył im ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel. „Jest to dla nas wielki zaszczyt oraz motywacja do dalszej pracy” – stwierdziły w podziękowaniu siostry.

 

Dyplomy przyznane za szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej ambasador Rolf Nikel wręczył siostrom w sobotnie popołudnie w sali Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego na Ostrówku. W uroczystości uczestniczyli ponadto: konsul RFN w Opolu Sabine Haake, przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej, nauczyciele i rodzice dzieci, które uczęszczają do placówek prowadzonych przez Pro Liberis Silesiae.

 

Wyróżnienie uskrzydla

 

Wręczając dyplomy, ambasador podkreślił, że działalność dr Małgorzaty Wysdak i Barbary Loch nie tylko stanowi wkład w poprawę wzajemnych stosunków między Polską i Niemcami, lecz także wywiera pozytywny wpływ na relacje między mniejszością niemiecką a większością polską. – Potrzeba z pewnością szczególnej wytrwałości, zaangażowania i zamiłowania, a także zapewne wsparcia ze strony rodziny, by samodzielnie realizować taką inicjatywę – zaznaczył Rolf Nikel. Podkreślił też, że w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez stowarzyszenie dzieci uczy się szacunku i tolerancji, co w dzisiejszym świecie ma szczególne znaczenie.

 

Za otrzymane dyplomy podziękowała, także w imieniu swojej siostry, przewodnicząca stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, dr Małgorzata Wysdak, która zaznaczyła, że jest to wyróżnienie nie tylko dla niej i jej siostry, lecz także dla tych wszystkich, którzy udzielali i udzielają im wsparcia na drodze, którą obrały. – Takie wyróżnienie dodaje oczywiście skrzydeł do dalszej pracy. Zadanie utrzymania naszych trzech placówek, które stworzyliśmy, nie jest czymś, czemu można podołać w trakcie ośmiogodzinnego dnia pracy. Pracujemy do późnego popołudnia, w weekendy, ferie i wakacje – powiedziała Małgorzata Wysdak.

 

Nowe wyzwania

 

Nowy rok szkolny, który rozpoczął się także w trzech szkołach podstawowych i przedszkolach prowadzonych przez stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae, niesie ze sobą nowe wyzwania. – Będziemy musieli wkrótce zająć się tematem potencjalnych zmian, jakie przyniesie nowa reforma szkolnictwa. W jej ramach nastąpi likwidacja gimnazjów, co oznacza, że szkoły podstawowe zostaną uzupełnione o siódmą i ósmą klasę. Będzie to dla nas wyzwaniem zwłaszcza pod względem lokalowym – mówi Małgorzata Wysdak.

 

Anna Durecka

 

Show More