Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Śpiewać nie każdy może

Foto: K. Gierszewska
Foto: K. Gierszewska

W październiku TSKN po raz pierwszy organizuje warsztaty wokalne dla utalentowanej muzycznie młodzieży mniejszości niemieckiej. W warsztatach mogą brać udział osoby, które pewnie czują się z mikrofonem w dłoni, swoją przyszłość wiążą z muzyką albo po prostu umieją i lubią śpiewać. Termin zgłoszeń upływa 1 października.

 

Warsztaty odbędą się od 28 do 30 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach. Warsztaty poprowadzą członkowie zespołu Katie & Me Meet Marlene, czyli Andrzej Widota i Katarzyna Gierszewska-Widota. Gościnnie podczas warsztatów pojawią się również Janusz Mucha i Grażyna Tabor. Janusz Mucha, który jest właścicielem wytwórni fonograficznej i germanistą, wygłosi referat na temat niemieckiej muzyki alternatywnej. W programie warsztatów poza tym również zajęcia z reżyserem Grażyną Tabor, warsztaty pt. „Muzyka jest wszędzie”, a także aranżacja wybranych utworów. Uczestnicy warsztatów swoimi nowo nabytymi umiejętnościami będą się mogli popisać podczas koncertu finałowego z zespołem Katie & Me Meet Marlene, który odbędzie się w Zdzieszowicach 30 września o godz. 16.00.

 

– Liczymy na to, że warsztaty będą pozytywnym doświadczeniem dla początkujących wokalistów. Zainteresowanie wszelkimi konkursami śpiewaczymi jest wśród młodzieży, również tej z mniejszości niemieckiej, bardzo duże, mamy więc nadzieję, że równie chętnie wezmą oni udział w warsztatach wokalnych i że wiele z niego wyniosą – mówi Joanna Hassa z TSKN.

 

W przyszłym roku odbędzie się również doroczny konkurs piosenki niemieckiej Superstar. – W tym roku celowo z niego zrezygnowaliśmy, żeby młodzi wokaliści mogli się podszkolić pod okiem specjalistów – mówi Joanna Hassa. Udział w warsztatach kosztuje 50 złotych, zgłaszać można się u Krystyny Mazalik pod e-mailem kultura.asystent@tskn.vdg.pl. Projekt finansowany jest z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

A. Durecka

Show More