Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Święto muzyki

W miniony weekend w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach odbył się XXVIII Festiwal Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej. Tradycyjnie w sobotę na scenie zaprezentowały się chóry, a dzień później, w niedzielę – zespoły śpiewacze.

 

Kolejny Festiwal w Walcach już za rok.
Foto: GOK Walce

 

Występy chórów i zespołów oceniało jury w składzie: Mariusz Drożdżal (przewodniczący) oraz Andrea Hampel i Ewa Magosz. Złote Pasmo w kategorii chóry powędrowało do chóru Na Obcasach z Ozimka, Heimatu z Gliwic-Ostropy i Brosci Chorus z Brożca. Srebrne Pasma otrzymały chóry Heimatklang z Kłodnicy, Cantate z Pawłowa oraz Krappitzer Chor z Krapkowic-Otmętu. Brązowe Pasma otrzymały: Eichendorffchor z Raciborza, DFK Chor Tarnau z Tarnowa Opolskiego oraz Veni Cantare z Wielowsi. Nagrodę specjalną jury za profesjonalny warsztat dyrygencki przyznano Annie Skibie.

W kategorii zespoły śpiewacze triumfowały: Viva la Musica ze Strzelec Opolskich, Zum Singen Geboren z Chocianowic, Dobrzenianki z Dobrzenia Wielkiego, Przysieczanki z Przysieczy. Przyznano też nagrodę specjalną dla zespołu Opole Youth Choir 1 z Opola. Wyróżnienie dla akompaniatora otrzymał Józef Palt.
Całą imprezę tradycyjnie poprowadził Leonard Malcharczyk. W sumie na scenie w Walcach zaprezentowało się 9 chórów i 18 zespołów śpiewaczych. Festiwal został sfinansowany przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Konsulat Generalny Niemiec, Zarząd Wojewódzki TSKN w Opolu oraz samorząd województwa opolskiego.

adur

Show More